Miejskie sensory

2527
Miejskie sensory
foto Marcin Borkowski

Gmina Piaseczno przystąpiła do budowy sieci miejskich czujników, które dostarczą informacji na temat wolnych miejsc parkingowych, poziomu wypełnienia koszy na śmieci oraz drożności kanałów i przepustów.

Na początek czujniki trafiły na największy w mieście parking samochodowy zlokalizowany pomiędzy ulicami Zgody i Sierakowskiego. Łącznie monitoringiem objęto 116 miejsc parkingowych. Sensory komunikują się z bazą systemu za pomocą nowoczesnej sieci LoRaWAN. Jest to sieć charakteryzująca się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Ta specjalna sieć, nazywana również siecią Internetu rzeczy, pozwala na eksploatację tysięcy czujników zasilanych bateryjnie. Średnia żywotność baterii w tych czujnikach to 4–6 lat. Daje to miastu dostęp do nowoczesnej, taniej technologii, która dotychczas była dostępna jedynie dla sieci przemysłowych wykorzystywanych w zakładach produkcyjnych. Wykorzystanie jej w warunkach miejskich pozwala na uzyskiwanie danych przez odpowiednie służby, które mogą w krótkim czasie zareagować na wskazania czujników.

Dane z czujników obecnie wyświetlane są na tablicach świetlnych, które ulokowano przy wjeździe na parking od ulicy Sierakowskiego oraz na skrzyżowaniu ulicy Chyliczkowskiej z ulicą Zgody. W drugiej fazie projektu planowana jest integracja z aplikacjami mobilnymi oraz oprogramowaniem nawigacji samochodowych.

Monitoring nie tylko na parkingu

Równocześnie czujniki zostały zamontowane testowo przy ul. Kościuszki na miejscach objętych zakazem parkowania (tzw. zebrach). Są to punkty szczególnie istotne ze względów bezpieczeństwa osób włączających się do ruchu. Parkowanie tam znacznie ogranicza widoczność i stwarza spore zagrożenie. Informacja o zajęciu tych miejsc, w formie zgłoszenia o zadziałaniu czujnika, trafi bezpośrednio do straży miejskiej, która będzie upominać źle parkujących kierowców. Jeśli ten pomysł sprawdzi się na
ul. Kościuszki, sensory trafią także w inne miejsca w gminie.

Mapa hałasu

W ramach sieci uruchomiony został także mobilny czujnik temperatury, hałasu oraz wilgotności. Wszystkie te przyrządy zostały zamontowane w jednej obudowie i okresowo są przestawiane w różne części miasta. Na podstawie danych zebranych w ten sposób powstanie mapa hałasu i rozkładu temperatury, która zostanie również udostępniona mieszkańcom na portalu mapowym gminy mapy.piaseczno.eu. Zebrane dane posłużą miastu do podjęcia działań zapobiegających niekorzystnym zjawiskom.

Drożność przepustów

Referat Innowacji Miejskich testuje również czujniki wykrywające podwyższony poziom wody w miejskich kanałach melioracyjnych i innych newralgicznych odwodnieniowo miejscach. Czujniki zostały zamontowane m.in. na kanale Perełki w okolicach targowiska miejskiego, pod ul. Dworcową oraz przy sądzie. W najbliższym czasie trafią też do Józefosławia na kanał Jeziorki oraz do Chylic na rzekę. Wczesne wykrycie spiętrzenia wody pozwoli służbom odpowiedzialnym za drożność przepustów na szybką reakcję i usunięcie powstających zatorów, a wczesne wykrycie podwyższonego poziomu wody w rzece da czas na powiadomienie mieszkańców.

Inteligentne kosze

Czujniki trafią testowo także do koszy na śmiecie. I choć w zasadzie mogą być zamontowane w każdym rodzaju pojemnika, to do testów wybrano pojemniki zbiorcze zlokalizowane w centrum miasta. Zastosowanie detektorów wypełnienia koszy pozwoli w przyszłości na zoptymalizowanie planu wywozu nieczystości z tych miejsc. Na razie gmina będzie prowadzić testy obejmujące działanie dziesięciu czujników. W przyszłości niewykluczona jest ich instalacja również w pojemnikach ulicznych.

Miejski dyspozytor

Wszystkie zebrane w ten sposób informacje i dane trafią już niebawem do systemu Dyspozytora Miejskiego, gdzie w jednym miejscu będą zbierane, rejestrowane i przekazywane odpowiednim służbom bezpośrednio do ich systemów dziedzinowych. Taka koordynacja działań pozwoli połączyć zgłoszenia różnego typu – zarówno z sieci czujników, jak i z aplikacji mobilnej oraz zgłoszeń telefonicznych. Ich rejestracja i monitoring pozwolą również mieszkańcom na sprawdzenie stanu realizacji zgłoszenia bezpośrednio na miejskiej stronie internetowej. Podając numer swojego zgłoszenia lub jakieś dane charakterystyczne, łatwo i szybko będzie można zobaczyć, czy sprawa, którą zgłaszaliśmy, została już załatwiona, czy czeka jeszcze na realizację.

– Obecnie trwają prace nad budową systemu dyspozytorskiego i jego integracją z monitoringiem miejskim oraz systemami GIS gminy. Dążymy do tego, aby osoba, która będzie odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń, miała możliwość ich weryfikacji, między innymi poprzez sprawdzenie planu zagospodarowania, zasięgu miejskich sieci czy podglądu z kamery. Takie działanie zminimalizuje generowanie pustych zgłoszeń oraz pozwoli odrzucić te, które są już nieaktualne. Szybkie podejmowanie działań, ich właściwa interpretacja oraz dostęp do danych statystycznych to podstawa nowoczesnego zarządzania miastem – mówi Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.

W przyszłości planowana jest rozbudowa sieci detektorów miejskich, które umożliwią m.in. prowadzenie stałych analiz ruchu pojazdów na gminnych ulicach, zdalny odczyt stanu liczników poboru wody, wykrywanie kradzieży wody z miejskich hydrantów czy rozbudowę detekcji parkowania w niedozwolonych miejscach. Zastosowanie tej technologii w warunkach miejskich jest bardzo szerokie i umożliwia monitoring niemal wszystkich gałęzi działalności miasta, od wykrywania niesprawności w oświetleniu ulicznym po detekcję stanu wilgotności gleby na miejskich trawnikach.

Rozpoczynając budowę tej sieci, Piaseczno wkracza w cyfrowy świat inteligentnych miast – Smart City.