Nowa umowa ze Szwedami

884
Nowa umowa ze Szwedami
Nowa umowa ze Szwedami

Podczas wizyty delegacji z Piaseczna w partnerskiej, szwedzkiej gminie Upplands Vasby w czerwcu 2007 r. podpisana została na kolejne 5 lat nowa umowa o wzajemnej współpracy. Umowa przewiduje dalszą współpracę w zakresie wymiany młodzieży oraz grup sportowych i kulturalnych. Nowym elementem jest chęć pozyskiwania dodatkowych środków z Unii Europejskiej na realizację wspólnych projektów.

Podczas wizyty delegacja z Piaseczna zapoznała się z doświadczeniami szwedzkich partnerów w zakresie planowania przestrzennego, segregacji odpadów, inwestycji komunalnych oraz wychowania młodzieży. Zorganizowane zostały też spotkania z przedstawicielami wiodących firm z terenu Upplands Vasby, które zainteresowane są inwestowaniem w Polsce.
Wyjazd przedstawicieli władz gminy połączony był z rewizytą drużyny piłki nożnej dziewcząt z Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piasecznie. 24-osobowa grupa sportowców z Piaseczna trenowała wspólnie z koleżankami z Upplands Vasby pod okiem czołowych szwedzkich trenerów. Z okazji wizyty zorganizowany został też turniej piłkarski w którym zawodniczki z Piaseczna zajęły II miejsce, tylko ze względu na gorszy bilans bramkowy od zwycięskiej miejscowej drużyny.
Ponadto młodzież zapewniony miała bogaty program, który obejmował m.in. zwiedzanie Sztokholmu, atrakcje w wesołym miasteczku czy wizytę w zrekonstruowanej wiosce wikingów, gdzie specjalnie dla nich odbyły się pokazy walk oraz zwyczajów ludowych.