Pieniądze do nas wracają

2265
Plakat PIT Piaseczno 2021. Pieniądze do nas wracają. Na co idą moje pieniądze.
Plakat PIT Piaseczno 2021. Na co idą moje pieniądze.

O tym, że płacone przez nas podatki zasilają w części budżet gminy, w której mieszkamy, wiemy chyba wszyscy. Czy wiemy jednak, jak są one wykorzystywane i w jakich proporcjach? Takich odpowiedzi udziela nam program „Na co idą moje pieniądze”.

PIT to podstawa dla budżetu

Udział w podatku od osób fizycznych i osób prawnych to główny dochód gminy. Jednak tylko 38 procent z tego, co odprowadzamy do urzędu skarbowego, wraca do budżetu gminy, w której mieszkamy. Dlatego warto, aby te pieniądze wracały we właściwe miejsce, by mogły służyć poprawie jakości otaczającej nas infrastruktury czy usług. To głównie dzięki dochodom z podatków gmina może inwestować. W tym roku na takie cele mają zostać przeznaczone ponad 153 mln zł.

– Powtarzam to przy każdej okazji, że zamożność naszej gminy uzależniona jest od zamożności mieszkańców i ich rzetelności w płaceniu podatków – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Dzięki solidnym podstawom finansowym byliśmy w stanie realizować nasze zaplanowane zadania w trudnych okolicznościach pandemii, a nawet zrezygnować z pewnych dochodów, aby ulżyć naszym przedsiębiorcom tam, gdzie to było możliwe – dodaje burmistrz.

Profity dla mieszkańców

Szacuje się, że w gminie Piaseczno mieszka 15–20 proc. osób więcej, niż jest zameldowanych. – Zachęcamy, aby te osoby przynajmniej wskazywały w deklaracjach podatkowych faktyczne miejsce zamieszkania. Tylko tak wspólnie możemy zmieniać rzeczywistość na lepszą – apeluje burmistrz. Aby do tego zachęcić, gmina m.in. wprowadziła Piaseczyńską Kartę Mieszkańca, którą wyrobiło do tej pory już ponad 40 tys. osób. Wiele usług czy zniżek dostępnych jest tylko dla jej posiadaczy. Są to np. darmowe przejazdy liniami L, dofinansowanie do biletów okresowych ZTM, możliwość zachipowania czworonoga czy ostatnio korzystanie ze stołówek szkolnych.

Na co idą Twoje podatki?

Już od kilku lat aktualizowany jest portal „Na co idą moje pieniądze” dostępny poprzez stronę www.piaseczno.eu. – To swoisty kalkulator mieszkańca, który pokazuje, w jakim stopniu, w zależności od zarobków, poszczególny podatnik przyczynia się do rozwoju naszej gminy – mówi Łukasz Wyleziński, dyrektor Biura Promocji i Kultury. Program jest też atrakcyjną wizualizacją najważniejszych dochodów i wydatków piaseczyńskiego samorządu.

Informacje powiązane tematycznie:
Sprawdź na co idą Twoje pieniądze
Przekaż 1% podatku w gminie Piaseczno