Płać podatki i korzystaj

596


Animacja na temat tego, na co idą pieniądze z podatków. Film nie zawiera dialogów.

Jednym z najważniejszych źródeł dochodów gminy są wpływy podatkowe od osób fizycznych. Nieco ponad 38% podatku płaconego przez mieszkańców do urzędu skarbowego wraca do gminy i w prosty sposób przekłada się na realizację potrzebnych usług i inwestycji.

Obecnie przepisy nie wymagają meldunku, aby płacić podatki w miejscu zamieszkania. Wypełniając PIT, wystarczy wskazać jako miejsce zamieszkania gminę Piaseczno oraz dołączyć wypełniony formularz aktualizacyjny ZAP-3. W ten sposób wspieramy okolicę, w której mieszkamy, a więc wpływamy na otaczającą nas rzeczywistość.

Warto to zrobić, bo od wysokości wpływów do budżetu zależy to, jak wiele inwestycji i remontów będzie mógł w danym roku zrealizować samorząd. W 2023 roku gmina Piaseczno zamierza wydać na inwestycje ponad 170 mln zł. Burmistrz Daniel Putkiewicz nie ukrywa jednak, że wiele będzie zależało od tego, jak ukształtują się wpływy do budżetu w związku z wprowadzonymi przez Polski Ład zmianami podatkowymi.

– Staramy się zachęcać mieszkańców do płacenia podatków nie tylko poprzez akcje informacyjne, ale także kierując dodatkowe usługi i ulgi do tych osób, które wyrobią sobie Piaseczyńską Kartę Mieszkańca – mówi burmistrz. Piaseczyńska Karta Mieszkańca (PKM) oferuje przede wszystkim istotne zniżki komunikacyjne, w tym bezpłatne przejazdy liniami lokalnymi L, jest wykorzystywana do uiszczania opłat za obiady w szkolnych stołówkach, rejestracji czasu pobytu dziecka w przedszkolu, pełni funkcje karty bibliotecznej czy uprawnia do zniżek na basenie.

Na stronie internetowej nacoidamojepieniadze.pl/budzet-gminy/piaseczno udostępniamy specjalne narzędzie, które pozwala sprawdzić, jaka kwota z naszego podatku zasila poszczególne zadania gminy.

Plakat Rozlicz PIT w Piasecznie
Plakat Rozlicz PIT w Piasecznie

Powiązane tematycznie: Przekaż 1,5% podatku w gminie Piaseczno.