Rowerowe Piaseczno – ostatnia akcja edukacyjna na ścieżkach rowerowych

1611
Akcja edukacyjna - Rowerowe Piaseczno. Na zdjęciu Burmistrz Daniel Putkiewicz i rowerzyści na ul. Puławskiej.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Przed nami ostatnia odsłona akcji edukacyjnej na ścieżkach rowerowych. Zachęcamy do korzystania z infrastruktury rowerowej i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. 

W kwietniowe i majowe weekendy urzędnicy gminy w towarzystwie policjantów i strażników miejskich pojawiają się na uczęszczanych trasach rowerowych, by przypominać rowerzystom o zasadach ruchu. Ci, którzy poruszając się po drogach publicznych respektują przepisy, mogą liczyć na rowerowe upominki od Gminy Piaseczno. Pozostali na przypomnienie zasad. A pamiętać i respektować przepisy warto nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Ich nieprzestrzeganie, czyli np. jazda po chodniku czy ścieżką rowerową pod prąd, może kosztować 200 zł. Niestety obserwujemy, że rowerzyści często ignorują przepisy jadąc po chodniku, nie tylko w przypadku braku infrastruktury rowerowej, ale nawet gdy tuż obok biegnie pas rowerowy. Zdarzają się przypadki jeżdżenia pod prąd ścieżkami czy pasami dla rowerzystów na których można poruszać się tylko w jednym, określonym znakami poziomymi, kierunku.

Broszura “Rowerowe Piaseczno”

W związku z tym, że nie wszyscy rowerzyści stosują się do zasad ruchu, w tym obowiązku korzystania z istniejących pasów czy ścieżek rowerowych, jeśli takie są wyznaczone na drodze, przygotowaliśmy specjalną broszurę przypominająca zasady ruchu drogowego dotyczące rowerzystów.

Broszura do pobrania: Rowerowe Piaseczno (.pdf, 18.8 MB)|

Rowerowe Piaseczno

Apelujemy o przestrzeganie przepisów, ze względu na bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu.

Inwestujemy w infrastrukturę rowerową

W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów Gmina Piaseczno od kilku lat inwestuje w rozbudowę infrastruktury rowerowej. W ubiegłym roku wykona został duża liczba nowych ścieżek rowerowych, wykonaliśmy też oznaczenia dla rowerzystów na istniejących drogach, zwłaszcza w centrum miasta, modernizujemy też istniejące ścieżki czy ciągi pieszo-rowerowe. Gmina Piaseczno pozyskała na budowę infrastruktury rowerowej fundusze ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w kwocie 6,9 mln zł. Całkowita wartość realizowanego przez nas projektu wynosi 9,8 mln zł. Oczywiście Gmina Piaseczno inwestuje też własne środki w budowę infrastruktury rowerowej, której nie obejmuje projekt.

Do zobaczenia na drogach rowerowych

W kwietniu i maju wraz z Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie oraz Strażą Miejską organizujemy akcję edukacyjno-promocyjną na naszych drogach. Pierwsza z nich miała miejsce w piątek 22 kwietnia 2022 r. na ulicach Puławskiej, Dworcowej, Jana Pawła II. W sobotę 23 kwietnia urzędników, strażników i policjantów można było spotkać przy Al. Kalin i Górkach Szymona. W piątek 6 maja 2022 r. urzędnicy, policjanci i strażnicy czekali na rowerzystów m.in. na skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Jana Pawła II oraz przy skateparku. Z kolei w sobotę 7 maja na ścieżkach rowerowych w Żabieńcu i Zalesiu Górnym. Ostatnia odsłona akcji czeka nas w najbliższy piątek i sobotę. 20 maja przedstawiciele Gminy, policji i Straży Miejskiej pojawią się w okolicach Targowiska Miejskiego w godzinach 9.00-11.00., a w sobotę 21 maja w godzinach 12.00-14.00. w Józefosławiu – nieopodal szkoły i przy ul. Cyraneczki w okolicach skrzyżowań z ulicami Wilanowską i Julianowską.

Piknik Rowerowy

W niedzielę 24 kwietnia 2022 r. na piaseczyńskim rynku odbył się również Piknik Rowerowy, podczas którego najmłodsi uczyli się zasad bezpiecznego poruszania w miasteczku ruchu drogowego, a nieco starsi goście sprawdzali swoją wiedzę o przepisach ruchu drogowego rozwiązując testy i zdobywając atrakcyjne nagrody.

Logo rowerowe Piaseczno

 

Powiązane tematycznie:
Nowa infrastruktura dla rowerzystów
Rowerzyści zawładnęli rynkiem