Jazda na rowerze pod prąd na ulicy Puławskiej w Piasecznie
foto archiwum UMiG Piaseczno

Po akcjach edukacyjno-promocyjnych dotyczących nowej infrastruktury rowerowej, przyszedł czas na egzekwowanie od rowerzystów przestrzegania przepisów. Kontrole w tym zakresie prowadzą zarówno strażnicy miejscy, jak i policjanci.

Wiosną urzędnicy Gminy Piaseczno wraz z policjantami i strażnikami miejskimi prowadzili na ulicach cykl akcji, które miały na celu przypominanie rowerzystom o przepisach ruchu drogowego. Rowerowymi gadżetami nagradzaliśmy tych, którzy stosowali się do przepisów i prawidłowo korzystali z przygotowanej dla nich infrastruktury. Na rynku odbył się również Piknik Rowerowy, gdzie zarówno dzieci, młodzież , jak i dorośli mogli przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego w zakresie dotyczącym rowerzystów. Na naszej stronie internetowej można znaleźć informacje na temat nowego oznakowania drogowego, które pojawiło się w ostatnich latach w Piasecznie: Nowa infrastruktura dla rowerzystów.

Broszura “Rowerowe Piaseczno”

W związku z tym, że nie wszyscy rowerzyści stosują się do zasad ruchu, w tym obowiązku korzystania z istniejących pasów czy ścieżek rowerowych, jeśli takie są wyznaczone na drodze, przygotowaliśmy specjalną broszurę przypominającą zasady ruchu drogowego dotyczące rowerzystów.

Broszura do pobrania: Rowerowe Piaseczno (.pdf, 18.8 MB)|

Rowerowe Piaseczno

Warto się z nią zapoznać, przypomnieć sobie przepisy i stosować się do nich ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, ale również po to, by uniknąć kary.

Mandat do 200 zł

Zdarzają się przypadki jeżdżenia pod prąd drogami rowerowymi przeznaczonymi dla jednego kierunku ruchu. Np. na ulicy Puławskiej jest pas rowerowy dla ruchu w kierunku ul. Kościuszki oraz ścieżka rowerowa dla kierunku przeciwnego.

Jazda na rowerze pod prąd na ulicy Puławskiej w Piasecznie
foto archiwum UMiG Piaseczno

Na ulicy Kilińskiego/ Sierakowskiego z kolei pas rowerowy prowadzi tylko w kierunku obowiązującym kierowców, czyli z południa na północ. Niestety przypadków jazdy pod prąd w tych miejscach jest sporo. Nagminne jest również przejeżdżanie przez przejście dla pieszych, podczas gdy rowerzysta ma obowiązek zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście, jeśli obok niego nie prowadzi przejazd rowerowy. Kolejnym problemem jest jazda po chodniku. Rowerzysta ma obowiązek korzystać ze ścieżki czy pasa rowerowego, jeśli taki znajduje się wzdłuż drogi, a jeśli nie – powinien jechać po ulicy. Wyjątkiem jest jazda w roli opiekuna dziecka do lat 10, wówczas dopuszczona jest jazda po chodniku, oczywiście z zapewnieniem pierwszeństwa pieszym i zachowaniem szczególnej uwagi. Nie brakuje jednak rowerzystów jadących po chodniku, tuż obok pasa rowerowego. Zachowania takie będą karane przez strażników miejskich oraz policjantów.

Pierwsze akcje policji i straży miejskiej nakierowane na kontrolę przestrzegania przepisów przez rowerzystów już za nami. Kontrolujący wystawili łącznie kilkadziesiąt mandatów. Rowerzyści łamiący przepisy muszą się liczyć z mandatem w wysokości do 200 zł. Straż miejska zapowiada, że kontrole będą systematyczne a rowerzyści łamiący przepisy nie mogą liczyć na ich pobłażliwość.

Logo rowerowe Piaseczno

Powiązane tematycznie:
Nowa infrastruktura dla rowerzystów
Rowerzyści zawładnęli rynkiem
– Rowerowe Piaseczno – ostatnia akcja edukacyjna na ścieżkach rowerowych