Ścieżki edukacyjne – Gonna Sosna

9702
Gonna Sosna
Gonna Sosna

“Gonna Sosna” to malownicza ścieżka edukacyjna na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, która na przełomie roku 2011 i 2012 przeszła gruntowną modernizację.
Początek sześciokilometrowej ścieżki znajduje się nieopodal leśniczówki w miejscowości Bogatki, przy drodze wojewódzkiej nr 722. Z myślą o turystach przygotowano miejsce postojowe wraz z wiatą turystyczną oraz grą edukacyjną „Światowid”. Na trasie umieszczono dziewięć tablic informacyjnych o różnej tematyce. Ścieżka biegnie na wschód, w kierunku miejscowości Pęchery ukazując przede wszystkim siedliska borowe, a w mniejszym stopniu lasy mieszane. Po drodze można spotkać mrowisko oraz dowiedzieć się, jaką rolę pełnią mrówki. Nieopodal znajduje się „zatopiony las”, w którym zaobserwować można „drugie życie drzew” oraz poznać rolę martwego drewna w ekosystemie leśnym.

Kolejnym interesującym przystankiem ścieżki jest utworzony w 1989 roku rezerwat przyrody „Las Pęcherski”. Na powierzchni 14,99 hektara ochronie podlega mało przekształcony las grądowy, gdzie rosną ponad stu pięćdziesięcioletnie sosny i dęby. Podążając dalej ścieżką można podziwiać drzewostany modrzewiowe i uzyskać informację na temat grzybów leśnych.

Kolejnym przystankiem jest tablica informacyjna, opisująca zwierzęta zamieszkujące te tereny. Nieopodal tego miejsca znajduje się zrąb, gdzie przekonać się można, jak w praktyce wygląda gospodarka leśna, na czym polega oraz w jaki sposób prowadzone są prace w lesie.

Następnym ciekawym miejscem jest rezerwat przyrody „Biele Chojnowskie”, który został utworzony w roku 1979 na powierzchni 14,04 hektara dla ochrony rzadkiej rośliny – wiciokrzewu pomorskiego. Jest to pnącze o charakterystycznych białych kwiatach wydzielających oszałamiający zapach, kwitnąc w czerwcu. Na skraju rezerwatu przyrody i drogi wojewódzkiej nr 722 znajduje się również zabytkowy cmentarz z okresu I Wojny Światowej, na którym pochowanych jest sześćdziesięciu ośmiu żołnierzy niemieckich oraz znajduje się osiemnaście mogił żołnierzy rosyjskich. Wśród poległych znajdują się również Polacy. Ścieżka przecinając drogę wojewódzką prowadzi dalej na południowy – zachód przez rezerwat, w którym możemy obserwować zarówno siedliska boru mieszanego jak i siedliska grądu oraz olsu. Przy leśniczówce w Bogatkach ścieżka skręca, prowadząc przez siedliska boru mieszanego. W tym miejscu można zaobserwować letnie schronienia dla nietoperzy, w formie budek wiszących na drzewach.

Szlak „Gonna Sosna” kończy się, doprowadzając turystów bezpośrednio do miejsca postojowego i wiaty turystycznej.

Serdecznie zachęcamy do wiosennych spacerów po ścieżce edukacyjnej „Gonna Sosna”.

Organizator ścieżki edukacyjnej “Gonna Sosna” – Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych – zaprasza szkoły i grupy zorganizowane do skorzystania ze specjalnie przygotowanej oferty edukacyjnej, w ramach której oprócz zajęć i prelekcji stacjonarnych odbywają się bezpłatne zajęcia terenowe. Kontakt: tel (22) 754-51-00; e-mail: edukacjachpk@parkiotwock.pl lub chojnowskipark@parkiotwock.pl.

Marcin Fuzowski