Plakat Szczepienie przeciw HPV dziewczynek z rocznika 2009 z terenu gminy Piaseczno
Szczepienie przeciw HPV dziewczynek z rocznika 2009 z terenu gminy Piaseczno

ZOZ Piaseczno przyjmuje zapisy na szczepienie przeciw HPV dla dziewczynek z rocznika 2009 z terenu gminy Piaseczno*. Szczepionka jest dwudawkowa. Koszt pierwszej dawki to 400 zł – pokrywa pacjent. Druga dawka finansowana jest z budżetu Gminy Piaseczno.

Zapisy telefoniczne na szczepienie w przychodniach w:
– Piasecznie tel. 22 462 70 02
– Gołkowie tel. 22 756 24 63
– Głoskowie tel. 22 757 81 83
– Zalesiu Górnym tel. 22 756 52 45
– Złotkokłosie 22 726 92 18

Istnieje możliwość prywatnego wykupienia szczepienia. Koszt 2 dawek to 800 zł. W przypadku szczepienia komercyjnego miejsce zamieszkania i rok urodzenia dziecka nie są brane pod uwagę. Dziecko zapisane w innej placówce zgłaszając się na szczepienie musi mieć książeczkę zdrowia i ksero karty szczepień uodparniających.

*Szczepienie jest przewidziane dla osób mieszkających na terenie gminy Piaseczno, w tym przypadku rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. W praktyce oznacza to, że osoba mieszkająca na terenie gminy, ale nie zameldowana również może skorzystać ze szczepienia.

  1. Osoba zameldowana przedstawia dowód osobisty.
  2. W przypadku braku adresu w dowodzie osobistym, pierwsza strona PIT z widocznym adresem zamieszkania i pieczątką wpływu do US w Piasecznie za poprzedni rok (2020).
  3. Osoba bez meldunku. Warunek zamieszkania na terenie gminy Piaseczno uznaje się za spełniony, po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego opłacanie podatków dochodowych na terenie gminy Piaseczno – jest to pierwsza strona PIT, gdzie widoczny jest adres zamieszkania z pieczątką wpływu do US w Piasecznie za poprzedni rok (2020).

Szczepienie realizowane jest przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Piasecznie www.zozpiaseczno.pl.

HPV (Human Papilloma Virus) jest nazwą ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV jest czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy i odbytu u kobiet oraz raka jamy ustnej, gardła, odbytu i prącia u mężczyzn. Wirusy brodawczaka ludzkiego są najczęstszymi czynnikami zakaźnymi przenoszonymi drogą płciową między ludźmi. Przenoszone drogą płciową typy genitalne HPV są m.in. przyczyną raka szyjki macicy.

Wśród 1000000 kobiet zakażonych typem HPV wysoce onkogennym, u 8000 kobiet dochodzi do rozwoju raka, a u 1600 kobiet rozwija się inwazyjna postać raka. Śmiertelność raka szyjki macicy oceniana jest na poziomie 50%.

Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są spowodowane przez wcześniejszą przewlekłą infekcję wirusem HPV. W ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Połowę zakażonych to osoby wieku 15-25 lat. Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz o 90% ryzyko rozwoju brodawek narządów płciowych dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju stanu przedrakowego szyjki macicy.