Warsztaty “Zrozumieć starość”

1424
Zrozumieć starość warsztaty w urzędzie
foto: Marcin Borkowski

10 maja 2019 roku w ramach ogólnopolskiej akcji “Zrozumieć starość” na terenie urzędu odbyły się warsztaty z wykorzystaniem kombinezonu geriatrycznego, które zrealizowała Fundacja ZACZYN.

Społeczeństwa europejskie dotyka kryzys demograficzny – mniej urodzeń, wydłużenie życia – powoduje wzrost liczby osób po 60 roku życia. Również w Piasecznie odsetek osób 60+ wśród lokalnej społeczności rośnie coraz szybciej i obecnie wynosi ponad 18%. Po powołaniu Piaseczyńskiej Rady Seniorów Gmina Piaseczno zwraca się szczególną uwagę na potrzeby seniorów i systematycznie realizuje ich potrzeby. Z ta myślą zorganizowano warsztaty z wykorzystaniem kombinezonu geriatrycznego dla pracowników samorządowych gminy Piaseczno – powiedziała wiceburmistrz Hanna Kułakowska Michalak.

Ważne by władze lokalne, administracja samorządowa była przygotowana do obsługi “srebrnego tsunami”, nie tylko pod względem niwelowania barier architektonicznych, ale również w obszarze przystosowywania procedur, formularzy i jakości obsługi interesantów. Podstawową jest nabycie empatii i te warsztaty mają nas tego nauczyć – powiedział Krzysztof Kasprzycki “opiekun seniorów”.

Wydziału Architektury i Urbanistyki, Wydziału Inwestycji, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Biblioteki Publicznej, a także lokalni dziennikarze mogli wcielić się z ciało osoby po 60 roku życia doznając tych samych ograniczeń. To grupa pracowników Gminy Piaseczno, która w projektowaniu miejskiej przestrzeni, przy realizacji wielu obiektów, a także codziennej pracy z seniorami powinny uwzględniać potrzeby i ograniczeniami osób 60+.

Kombinezon geriatryczny składa się z wielu elementów, a każdy z nich imituje dolegliwość, na którą mogą cierpieć osoby starsze. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest on lekki i praktyczny, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Spodnie ważą kilka kilogramów, specjalne szelki obciążają kręgosłup i powodują zgarbienie pleców, a dodatkowo na ramiona i kolana zakłada się ściągacze, które ograniczają ruchy. Do tego zakładamy specjalne gogle, które imitują choroby oczu, takie jak jaskra, na które często chorują osoby w podeszłym wieku. Widoczność w takich okularach jest zdecydowanie słabsza, jednak doskonale odzwierciedla sposób postrzegania otoczenia przez osobę starszą. Taki kombinezon geriatryczny może ważyć nawet 30 kg. Można również dzięki niemu poznać jak trudno żyje się osobom z chorobą Parkinsona – powodują to ortezy, które zmniejszają kąt prostowania łokci i kolan i pomagają zasymulować spowolnienie ruchów seniorów. Zakładając kombinezon, możemy wczuć się w rolę osoby starszej i lepiej poznać bariery wynikające z podeszłego wieku oraz następstw różnych chorób.