W niedzielę 15 października 2023 roku odbędą się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Tego dnia w lokalach wyborczych odbędzie się również ogólnokrajowe referendum.
Termin tegorocznych wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda wyznaczył na 15 października 2023 r. Dwa dni po ogłoszeniu terminu wyborów Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum na dzień 15 października br. Oznacza to, że jednego dnia w lokalach wyborczych uprawnieni obywatele będą mogli nie tylko oddać swój głos na wybranych kandydatów na posłów i senatorów, ale również odpowiedzieć na pytania referendalne.
Lista wyborców
Na liście wyborców w danym obwodzie znajdą się z urzędu osoby zameldowane na pobyt stały. Inne osoby zamieszkujące na stałe na terenie danej gminy, ale bez meldunku, mogą trafić na listę wyborców na pisemny wniosek złożony do Urzędu Gminy.
Istnieje też opcja głosowania poza miejscem zamieszkania. To rozwiązanie dla osób, które chcą skorzystać ze swojego prawa wyborczego, ale w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zamieszkania. Należy wówczas pobrać w Urzędzie Gminy, w którym jesteśmy wpisani na listę wyborców, zaświadczenie o prawie do głosowania, w oparciu o które możemy głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju i za granicą.
Trzy karty do głosowania
W związku z tym, że sytuacja taka (połączenie wyborów parlamentarnych z ogólnokrajowym referendum) ma miejsce po raz pierwszy, wyborcy mają sporo pytań i wątpliwości. Tym razem w lokalach wyborczych na każdego uprawnionego do głosowania będą czekały trzy karty do głosowania: do Sejmu, do Senatu i referendalna. Państwowa Komisja Wyborcza wielokrotnie wyjaśniała, że wyborca nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. Może zdecydować o oddaniu głosu tylko w wyborach do Sejmu, tylko w wyborach do Senatu, tylko w referendum albo pobrać dowolne dwie karty do głosowania (do Sejmu i Senatu, do Sejmu i w referendum, do Senatu i w referendum), albo oddać głos na kandydatów zarówno do Sejmu i Senatu, a także odpowiedzieć na pytania referendalne.
Każdy wyborca poświadcza podpisem na liście wyborców pobranie kart do głosowania. Jeśli zdecyduje, że chce ograniczyć głosowanie do jednej lub dwóch kart, powinien poinformować o tym fakcie członka komisji wyborczej, pobrać tylko te karty do głosowania, którymi jest zainteresowany i dopilnować, aby adnotacja o pobraniu tylko tych kart znalazła się w rubryce „uwagi”. Członek komisji wyborczej po wpisaniu, które karty zostały pobrane, poświadcza informację swoim podpisem w obecności wyborcy.