Kolejka Piaseczyńska będzie walczyć z sepsą w ramach WOŚP

750
Kolejka Piaseczyńska również będzie walczyć z sepsą w ramach WOŚP
Kolejka Piaseczyńska również będzie walczyć z sepsą w ramach WOŚP

29 stycznia 2023 roku na stacji kolei wąskotorowej w Piasecznie odbędzie się impreza w ramach 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W wydarzeniu weźmie udział Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”, Muzeum Techniki radekbrzozowski.pl oraz Escape Service.Na odwiedzających będzie czekać drezyna ręczna, na której każdy śmiałek będzie mógł spróbować swoich sił by ją poprowadzić. Czarno-czerwona drezyna zwyczajowo nazywana „machajką” to doskonały sposób na zobaczenie jak dawniej kolejarze poruszali się po torach w celu sprawdzenia stanu torów. Wystawiony zostanie również parowóz Px48-3916 do którego będzie można wejść a wolontariusze z Piaseczyńsko – Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej chętnie opowiedzą o jego działaniu i historii.

Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”, którą możecie kojarzyć z Nocy Muzeów w Piasecznie oraz wrześniowych inscenizacji na terenie stacji zabierze nas w historyczną podróż do przeszłości.

Escape Service przygotuje niespodziankę dla miłośników zagadek i escape roomów. Pierwszy w swoim rodzaju pokój, który wykracza poza mury, ponieważ znajduje się w prawdziwym autobusie pojawi się  na stacji i każdy chętny będzie mógł spróbować zmierzyć się z zagadkami.

Ostatnim z gości będzie Radek Brzozowski, który prowadzi małe muzeum techniki pod Piasecznem i udostępni swoją kolekcje rzadkich i ciekawych aut z poprzedniej epoki, o których z pasją będzie opowiadał wszystkim zainteresowanym.Na stacji kolejki wąskotorowej przy ulicy Sienkiewicza 14 w Piasecznie, będzie znajdować się puszka, do której będzie można wrzucać datki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która podczas 31. finału zbierać będzie pieniądze na rzecz walki z sepsą.

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.Piaseczyńsko – Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej po raz kolejny włącza się w akcję na rzecz WOŚP. Podczas poprzednich finałów można było spotkać nas na piaseczyńskim rynku, w tym roku działamy w rozszerzonej formie na stacji przy ulicy Sienkiewicza 14. Wszystkich którzy będą chcieli wesprzeć Orkiestrę w nietypowy sposób, poznać trochę historii, a przede wszystkim świetnie spędzić czas, zapraszamy w godzinach 10.00 – 16.00.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1321169745120203