LIV Spotkania z Pieśnią w Zalesiu Górnym 15 sierpnia 2023 r.

295
LIV Spotkania z Pieśnią w Zalesiu Górnym 15 sierpnia 2023 r.
LIV Spotkania z Pieśnią w Zalesiu Górnym 15 sierpnia 2023 r.

15 sierpnia 2023 roku z okazji Święta Wojska Polskiego, odbędzie się spotkania z pieśnią w Zalesiu Górnym. Zainteresowane osoby spotykają się o godz. 15.45 w ogrodzie dawnej biblioteki w Zalesiu Górnym przy ul. Wiekowej Sosny 4. Gawędę historyczną przygotował prof. Grzegorz Nowik. Opracowanie muzyczne oraz akompaniament Jacek Solecki i Zespół Spotkań z Pieśnią.

W środę 15 sierpnia 1923 r. obchodzone było po raz pierwszy Święto Żołnierza w Niepodległej Rzeczpospolitej. Data ma ścisły związek ze zwycięską bitwą warszawską w 1920 roku, która przez wielu historyków uznawana jest za 18 najważniejszą bitwę w dziejach świata. Polacy obronili swoją dopiero co odzyskaną niepodległość i uchronili Europę przed nawałą bolszewicką. Po wielu latach świętowania powstań narodowych, które zakończyły się klęską wreszcie przyszedł czas na świętowanie zwycięstwa. W trzeciej Rzeczpospolitej świętujemy ten dzień jako Święto Wojska Polskiego.

Proponujemy od lat obchodzenie tego święta z piosenką na ustach, w gronie sąsiadów i znajomych licznie uczestniczących w Spotkaniach z Pieśnią.

Po 100 latach od pierwszego Święta Żołnierza w niepodległej Polsce wielki olbrzym na wschodzie znów pomrukuje, ale dziś kto inny stawia mu czoła w bezpośrednim starciu, giną żołnierze ukraińscy.

Wojna w Ukrainie pokazuje nam, że póki co żołnierze są nam niezbędni, by czuć się bezpiecznie i że wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Żołnierskie piosenki zawsze będą z nami.

Zespół Spotkań z Pieśnią w Zalesiu Górnym
Sławek i Ewa Kozłowscy
Grzegorz i Miłka Nowikowie
Jacek i Marzena Soleccy

Pobierz śpiewnik sierpniowych Spotkań z Pieśnią: