Mongolia – spotkanie z Jakubem Czajkowskim w Piasecznie

183
Plakat Mongolia - spotkanie z Jakubem Czajkowskim w Piasecznie
Mongolia - spotkanie z Jakubem Czajkowskim w Piasecznie

15 lutego 2024 roku o godz. 19.30 zapraszamy na cykl spotkań Pegaz na biegunach, podczas którego odbędzie się spotkanie z Jakubem Czajkowskim nt.: Mongolia – podróże w krainie Czyngis-Chana. Wstęp wolny. Miejsce: Dom Kultury, ul. Kościuszki 49, Piaseczno.

Mongolia – to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii. Jej najcenniejszym skarbem jest przyroda. Nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-Chana, a Mongołowie bardzo chętnie witają gości i często zapraszają do swoich jurt. To jeden z nielicznych narodów niezmienionych jeszcze współczesnością.

Podczas spotkania będziemy mieli okazję podróżować przez zielone, ciągnące się po horyzont stepy. Po drodze odwiedzimy jurty nomadów i przyjrzymy się tradycyjnemu sposobowi życia pasterzy. Wśród śpiewających wydm i płonących klifów Pustyni Gobi poszukamy szkieletów dinozaurów i zmierzymy się z potężnym mongolskim wiatrem, podjeżdżając rowerami na górskie przełęcze. W trakcie podróży zatrzymamy się w wielu buddyjskich klasztorach i zupełnie przypadkiem trafimy na narodowe mongolskie święto – Naadam.

Dotrzemy też nad jedno z najpiękniejszych jezior świata – Chubsuguł, aby z końskich grzbietów podziwiać malownicze krajobrazy. Podróżowanie konno to wyjątkowa forma poznawania tej części świata. Konie od setek zajmują w kulturze Mongołów ważne miejsce, a ludzie wciąż nie wyobrażają sobie codziennego życia bez nich. Choć nigdy nie dorównamy umiejętnosciami tamtejszym jeźdźcom, to podróżując w siodle zdobędziemy ich sympatię i nieraz napijemy się wspólnie kumysu. Na dzielnych i wytrzymałych wierzchowcach wespmniemy się na wysokie przełęcze i poczujemy wiatr we włosach galopując bezkresnym stepem. Będziemy cieszyć się prawdziwą, niczym nie skrępowaną wolnością i przestrzenią, na sto procent obcując z majestatem natury.

Jakub Czajkowski „Jestem przewodnikiem górskim z 20-letnim doświadczeniem, podróżnikiem i geografem specjalizującym się w przyrodzie obszarów chronionych. Posiadam licencję przewodnika po Bieszczadzkim Parku Narodowym i Magurskim Parku Narodowym. Jestem też ratownikiem kwalifikowanej pierwszej pomocy, trenerem Outdoor Learning w Centrum Innowacyjnej Edukacji, a także autorem ponad 80 prelekcji oraz 200 artykułów i wywiadów o tematyce podróżniczej. Wielokrotnie wędrowałem po różnych pasmach Karpat, Alp i Himalajów oraz po górskich pustkowiach Azji Środkowej – w Pamirze i Tien-szanie. Przemierzałem szlaki Tybetu, Indochin, Pustynię Gobi, a także syberyjską tajgę i lapońską tundrę. Podróżowałem konno po Mongolii, Kirgistanie i Macedonii. Dwukrotnie przeszedłem Główny Szlak Beskidzki – najdłuższy górski szlak w Polsce. Trzy razy ukończyłem Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT. Pasjonuję się turystyką rowerową, szczególnie w wersji mtb. Przejechałem Beskidy trasą ultramaratonu Carpatia Divide oraz całe Sudety. Przemierzałem też rowerem mongolskie stepy i górskie przełęcze Tien-szanu. Za wyprawę rowerową „Mongolia na Dwóch Kółkach” otrzymałem nominację do nagrody TRAVELERY National Geographic w kategorii Podróż roku. Jestem współzałożycielem i współwłaścicielem biura podróży OFFTRAVEL. Zorganizowałem ponad 150 wypraw przygodowych, trekkingów, rajdów konnych i wypraw rowerowych w najdalsze zakątki ziemi. Mieszkam na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego.”

Dane kontaktowe:
Profil Instagram: jakubczajkowskicom
Strona Facebook: www.facebook.com/jakubczajkowskicom
Oznaczanie/odnajdywanie na FB @Jakub Czajkowski – przewodnik górski
Strona internetowa www.jakubczajkowski.com

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1182019299443289