TURCJA WSCHODNIA MIĘDZY EUFRATEM I ARARATEM – PEGAZ NA BIEGUNACH W PIASECZNIE

186
TURCJA WSCHODNIA MIĘDZY EUFRATEM I ARARATEM
TURCJA WSCHODNIA MIĘDZY EUFRATEM I ARARATEM - PEGAZ NA BIEGUNACH

25 maja 2023 roku o godz. 19.30 odbędzie się wydarzenie w ramach cyklu PEGAZ NA BIEGUNACH, podczas którego odbędzie się spotkanie z Katarzyną Mazurkiewicz TURCJA WSCHODNIA – MIĘDZY EUFRATEM I ARARATEM. Wstęp wolny. Miejsce: Dom Kultury, ul. Kościuszki 49, Piaseczno.

Masowa turystyka w Turcji kończy się na Kapadocji i Riwierze Tureckiej. Dalej na wschód rozciąga się bardziej prowincjonalna Turcja, po której podróżuje się trudniej niż w zachodniej części tego kraju, ale ma dużo bardziej azjatycki charakter. Wielokulturową mozaikę tworzą między innymi: bliskowschodnie klimaty na południu przy granicy z Syrią i Irakiem, kościoły syryjskie na płaskowyżu Tur Abdin, kościoły gruzińskie w górach Kaczkar, ruiny starej stolica Ormian w Ani i Akdamar – ormiański kościół nad jeziorem Van, rzymskie mosty i mozaiki, niezwykły grobowiec Antiocha na górze Nemrut, kurdyjskie miasta Dogubayazit z orientalną twierdzą Iszak Paszy i Diyarbakir z bizantyjskimi murami z czarnego bazaltu, ciekawe seldżuckie zabytki: cmentarz Ahlat czy meczet w Divrigi z niezwykłymi portalami, kosmopolityczna Antakya i Sanli Urfa – miejsce narodzin proroka Abrahama oraz wiele innych ciekawych miejsc. Zachwycają też różnorodne krajobrazy począwszy od Araratu – samotnego wulkanu wyrastającego z płaskowyżu przy zbiegu granic Turcji, Iranu i Armenii, przez porośnięte bujną roślinnością Góry Kaczkar i wybrzeże Morza Czarnego z plantacjami herbaty, błękitne jezioro Van u stóp wulkanów Nemrut i Suphan, żyzną Anatolię nawodnioną dzięki zaporom na Tygrysie i Eufracie aż do pustynnego płaskowyżu Tur Abdin przy granicy z Syrią i Irakiem. Czas tutaj płynie wolniej, ludzie chętniej bezinteresownie zapraszają na herbatę i długie rozmowy a my nie pędzimy do kolejki przy wejściu do kolejnego zabytku. Knajpki tu też tańsze i ogólnie przyjaźniej…

Katarzyna Mazurkiewicz – przewodniczka wypraw poznawczych i trekkingowych, lubi opowiadać o świecie i ludziach podczas wypraw i pokazów slajdów. Pasja podróżowania stała się jej sposobem na życie. Z tatrzańskich szlaków wyruszyła w 1988 r. w indyjskie Himalaje, dokąd stale wraca podczas prywatnych podróży oraz z turystami. Wspólnie z mężem odbyła eksploracyjne wyprawy w Góry Czerskiego i Suntar Chajata w Jakucji. Prowadzą od 1994 r. firmę Terra Incognita, w ramach której zorganizowali ponad 250 autorskich wypraw poznawczych i trekkingowych dla niewielkich grup (Indie, Nepal, Tybet, Pakistan, Syberia, Mongolia, Tanzania, Gruzja, Turcja, Kirgistan, Pakistan), prezentują pokazy slajdów ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Są autorami przewodnika trekkingowego „Himalaje indyjskie”, albumu „Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów” oraz kilku wystaw fotograficznych.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/973236533698500