W dniach 19-23 września 2013 roku, dzięki współpracy z Biurem Promocji i Informacji Gminy Piaseczno, grupa pływaków wraz z trenerami MKS Piaseczno wzięła udział w zawodach pływackich Speedo Ungdom Cup w Szwecji. Oto krótka relacja.
Jest godzina szósta rano dnia dziewiętnastego września 2013 r., na lotnisku im. Chopina w Warszawie stoi okazały tłumek młodzieży oczekującej na samolot do Stockholmu. Na wszystkich twarzach widać zaspanie i podniecenie spowodowane perspektywą wyjazdu i zawodów pływackich w Szwecji. To już druga taka wyprawa zawodników Młodzieżowego Klubu Sportowego Piaseczno. Nie wszyscy latali już samolotem. Są osoby, dla których jest to nowe doświadczenie.
Po odprawie bagażowej i kontroli bezpieczeństwa, zajmujemy miejsca w samolocie i startujemy. Obraz zza szyby jest wspaniały, powoli oddala się lotnisko, zabudowania są coraz mniejsze, lecimy ponad chmurami. Przez okna zagląda świecące słońce, choć na zewnątrz temperatura jest ujemna.
W Stockholmie wita nas niezbyt ładna pogoda, ale pełni energii witamy się z naszymi szwedzkimi partnerami z klubu pływackiego. Jedziemy do Upplands Vasby, gdzie wystartujemy w zawodach, ale przedtem czekają nas jeszcze inne atrakcje.
Po przyjeździe i rozpakowaniu bagaży, idziemy na kręgle. Dzielimy się na zespoły, w trakcie gry jest mnóstwo śmiechu i zabawy. Później idziemy na trening na basenie, a po nim jeszcze do basenowego aquaparku. Następnego dnia jedziemy do miasteczka, które było pierwszą stolicą Szwecji – Sigtuny.
Sigtuna – miasto w południowo-wschodniej Szwecji nad jeziorem Melar. Założona została przez Eryka Zwycięskiego ok. 980. Prawa miejskie zostały nadane jeszcze w 1010 przez Olofa Skötkonunga. Około 1100 roku został zbudowany kościół romański z kamienia polnego, który został siedzibą pierwszego[2] biskupa szwedzkiego. Rozkwitało jako królewskie oraz handlowe i ekonomiczne centrum Szwecji przez 250 lat, od końca XI wieku.
W 1187 Sigtuna została spalona w wyniku ataku nieznanych sprawców. Historyczne źródła wspominają tylko o “barbarzyńcach ze wschodu”. Estończycy, Liwowie, Karelowie i Księstwo Nowogrodzkie są wskazywani jako najeźdźcy. Możliwe, że estońskie plemiona z wysp Sarema stały za tym atakiem.
Sigtuna kontynuowała swoją egzystencję jako znaczące miasto nawet po ataku, ale w XIV wieku większe znaczenie miały takie miasta jak: Uppsala, Visby, Kalmar i Sztokholm.
Pod koniec X wieku wybijano tutaj pierwsze szwedzkie monety z wizerunkiem Olofa Skötkonunga.
Po zjedzeniu lodów nad pięknym jeziorem w Sigtunie, wracamy na trening. Trzeba dać z siebie wszystko, bo już jutro zawody.
Następne dwa dni to starty naszych zawodników. Skoncentrowani idziemy na pływalnię i dajemy z siebie wszystko. Zdobywamy 16 medali i poprawiamy rekordy życiowe. Nasz występ w tych zawodach jest niezwykle udany.
Czas wracać do domu. Staramy się zapamiętać każdy szczegół tego pięknego miejsca. Czujemy, że zobaczyliśmy zdecydowanie za mało i chcieliśmy zostać trochę dłużej. Ostatecznie musieliśmy powiedzieć do zobaczenia Upplands Vasby. Może wrócimy tu za rok na kolejne zawody Speedo Cup.