Zbiórka krwi przy Krzyżu Papieskim w Piasecznie

6398
Mobilny Punkt Poboru Krwi
foto: Marcin Borkowski

AKTUALIZACJA: 27 maja 2020 roku w godzinach 9.00-13.00 przy Krzyżu Papieskim w Piasecznie kolejna zbiórka krwi! Szczegóły na fanpageu PCK.


PCK Piaseczyńsko – Grójecki Oddział Rejonowy poinformował na swoim fanpage, że 20 maja 2020 roku w godz. 9.00-13.00, przy Krzyżu Papieskim w Piasecznie, będzie przeprowadzona zbiórka krwi. Z uwagi na Covid-19 zachowane zostaną wszystkie niezbędne procedury bezpieczeństwa oraz higieny. Planowane jest pobranie krwi tylko od 40 osób. Zapraszamy krwiodawców.

Oddawanie krwi podczas epidemii koronawirusa

Wiele planowanych zabiegów ze względu na koronawirusa zostały odwołane. Jednak dużo pacjentów nadal potrzebuje krwi. Nie da jej się zastąpić niczym innym. Transfuzja krwi to zabieg ratujący życie, dlatego tak ważne jest jej oddawanie pomimo panującej epidemii. W obecnej sytuacji można i należy oddawać krew. Jest ona jeszcze bardziej potrzebna niż wcześniej. Dlatego jeśli jesteś osobą zdrową, bez obaw możesz oddać krew.

Kto może oddać krew, a kto powinien się wstrzymać?

Krew może oddać pełnoletnia, zdrowa osoba, która nie przekroczyła 65 roku życia, mogąca się zidentyfikować dokumentem tożsamości.

Jeśli spełniasz poniższe warunki, możesz zostać dawcą krwi nawet podczas epidemii:
– w ostatnim czasie nie przebywałeś poza granicami Polski,
– nie miałeś kontaktu z osobą chorą na Covid-19 lub objętą kwarantanną,
– twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry,
– ważysz powyżej 50 kg,
– nie chorowałeś na żółtaczkę,
– w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

W obecnej sytuacji jest kilka dodatkowych pytań o ogólny stan zdrowia. Szczególną uwagę zwraca się na to, czy dawca krwi nie ma takich objawów jak:
– gorączka,
– suchy kaszel,
– płytki oddech/duszności,
– ból mięśni,
– zmęczenie,
– ból gardła.

Rozprzestrzeniający się SARS-CoV-2 sprawił, że punkty i centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe zabezpieczenia i procedury, takie jak:
– w przypadku kolejki, należy zachować bezpieczny odstęp – 2 metry,
– robiony jest wstępny pomiar temperatury ciała,
– do punktu pobrań można wejść pojedynczo,
– należy zdezynfekować ręce,
– należy założyć maseczkę ochronną,
– trzeba wypełnić ankietę dotyczącą pobytu za granicą i stanu zdrowia.

Dodatkowymi zabezpieczeniami objęci są także pracownicy punktu krwiodawstwa. Wyposażeni są oni w maski ochronne, rękawiczki jednorazowe i mają obowiązek korzystania z płynów do dezynfekcji.