Złotokłos – To jak to było?

280

Gmina Piaseczno przy pomocy Biblioteki Publicznej w Piasecznie wydała publikację pt.: To jak to było? Złotokłos. Broszura została przygotowana na 100-lecie Złotokłosu. Papierowe egzemplarze zainteresowani mogą odebrać w Biurze Promocji i Kultury przy ul. Sierakowskiego 11 w godzinach pracy urzędu. Liczba egzemplarzy jest ograniczona.

100 lat Złotokłosu to ważna rocznica z punktu widzenia lokalnej tożsamości. Poczucie przynależności do danego miejsca oraz wspólnoty sąsiedzkiej jest niezwykle istotne dla utrzymywania pozytywnych relacji społecznych i poczucia dumy i radości z miejsca, w którym żyjemy. A w Złotokłosie żyje się dziś naprawdę przyjemnie. Z jednej strony otacza mieszkańców przyroda i nie czuć gwaru dużego miasta, z drugiej strony wybudowana obok trasa S7, daje możliwość szybkiej komunikacji ze stolicą. Formalne początki miejscowości wiążemy z parcelacją dóbr należących do rodziny Orsettich, co zostało zapoczątkowane w 1924 roku. W ramach podziałów powstały atrakcyjne działki z przeznaczeniem do zamieszkania, według ambitnej koncepcji osiedla-ogrodu, podobnie jak w Zalesiu Dolnym i Zalesiu Górnym. Późniejszy rozwój Złotokłosu możliwy był mi.in. dzięki wykorzystaniu przebiegającej tu linii piaseczyńsko-grójeckiej kolei wąskotorowej. Dziś miejscowość zamieszkuje blisko 2000 mieszkańców i należy ona do jednej z większych w gminie. Naszym zadaniem jest zachowanie niepowtarzalnego charakteru i klimatu Złotokłosu. Życzę mieszkańcom zadowolenia z kierunków rozwoju swojej miejscowości oraz kolejnych pięknych jubileuszy.

Daniel Putkiewicz
Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Złotokłos to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z pięknem natury. Ta spokojna i przyjazna miejscowość doświadczyła wielu zmian, trudnych czasów, była świadkiem walk i działań wojennych. zapraszam do zagłębienia się w jej fascynującą historię.

Ewa Urbańska
Sołtyska Złotokłosu

Jak opisać 100 lat istnienia miejscowości? Co podkreślić, co przemilczeć? Czy wyszczególnić jej mieszkańców, czy raczej skupić się na architekturze, parkach i ulicach? Ten dylemat długo nie dawał nam spokoju. Postanowiliśmy, że będzie wszystkiego po trochu z naciskiem na ludzki wymiar Złotokłosu. Bo to właśnie my, jego mieszkańcy jesteśmy po części jego historią i jego przyszłością. To w naszych rękach jest pisanie nowych kart, z których poukładamy kolejne rozdziały. Dla nas którzy braliśmy udział w tworzeniu tej publikacji, było ogromnym zaszczytem i przywilejem zebranie wszystkiego, co jest tu zawarte. Bardzo dziękujemy tym, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą i materiałami o Złotkokłosie. Chcemy też, by to był początek pisania kolejnych rozdziałów dziejów naszej małej ojczyzny, do czego wszystkich Państwa zapraszamy. Bądźmy dumni z drogi, jaką przeszliśmy przez te 100 lat, ale nie zapominajmy, że to początek drogi…

Krzysztof Majewski
autor tekstu publikacji

Pobierz publikację: To jak to było? Złotokłos (10.6 MB)

Data publikacji: 17.06.2024 r.

Warto przeczytać:
Złotokłos – wieś od herbu, czyli jak powstało dawne osiedle letniskowe