Chiński partner Piaseczna

1405
Chiński partner Piaseczna
Chiński partner Piaseczna

W tym roku przypada 5. rocznica nawiązania przyjacielskich kontaktów Piaseczna z leżącą w Państwie Środka gminą Huanggang.

Z tej okazji na zaproszenie strony chińskiej, położoną nad rzeką Jangcy gminę, w marcu odwiedziła 6. osobowa delegacja Rady Miejskiej.

Mimo że licząca ponad 7,5 mln mieszkańców gmina pod względem demograficznym i kulturowym znacząco różni się od Piaseczna, to oba samorządy stoją przed podobnymi wyzwaniami, choć oczywiście w innej skali. Huanggang podobnie jak Piaseczno swój dynamiczny rozwój przeżywa w ostatnich latach. Na jego obszarze są zlokalizowane liczne zakłady przemysłowe, miasto intensywnie się rozbudowuje, zaś władze ponad połowę budżetu przeznaczają na zadania oświatowe.

W trakcie swojej kilkudniowej wizyty radni poznali charakter partnerskiej gminy, zwiedzili czołowe zakłady produkcyjne, słynną z wysokiego poziomu nauczania szkołę średnią, szkołę sportową, realizowane z rozmachem publiczne inwestycje, jak chociażby ogromny kompleks sportowy, ze stadionem na 25 tys. kibiców, halą sportową i pływalnią. Delegacja miała też okazję poznać najważniejsze historyczne miejsca oraz bogatą ofertę kulturalną. – Wiele możemy się nauczyć od naszych partnerów z Chin, szczególne wrażenie zrobił na nas inkubator przedsiębiorczości, gdzie miasto finansuje przez 3 lata siedzibę oraz koszty administracyjne dla ponad 100 początkujących młodych biznesmenów. Planują już otwarcie kolejnych dwóch takich placówek – mówi z uznaniem Piotr Obłoza, przewodniczący rady, stojący na czele delegacji z Piaseczna.

W trakcie wizyty podpisany został dokument intencyjny o woli dalszej współpracy między gminami. Kładzie się w nim nacisk na wymiany edukacyjne, językowe, sportowe i kulturalne. Nie wyklucza się też zorganizowania forum gospodarczego o ile znajdą się zainteresowani przedsiębiorcy z Piaseczna. – Przez ostatnie kilka lat byłam dyrektorem departamentu edukacji prowincji Hubei, dlatego tematy związane z oświatą są mi szczególnie bliskie. Chciałabym żebyśmy zrealizowali jakiś poważny projekt wymiany młodzieżowej, będę szukała możliwości wsparcia takiego działania ze środków rządowych – przekonywała Chen An’li, nowa burmistrz Huanggang. Po podpisaniu dokumentu przedstawiciele obu stron zasadzili symboliczne drzewo przyjaźni pomiędzy naszymi gminami w centralnej części parku miejskiego.

Do tej pory gościliśmy w Piasecznie dwukrotnie na występach spektakularne grupy kulturalne z Chin. W 2011 r. przyjechała do nas z występem Opera Huangmei, oraz młodzi adepci sztuki kung-fu. W 2013 r. gościliśmy zaś muzyków i tancerzy z Uniwersytetu w Huanggang. W rewanżu w 2012 r. połączone zespoły Manaus i Parasol Poetica z Piaseczna wystąpiły przed 10 tys. publicznością podczas wielkiego festiwalu Dong Po organizowanego co 3 lata w Huanggang. Naszą gminę odwiedziło też kilka delegacji z Huanggang podczas swoich wizyt w Europie. W 2013. r. była to m.in. delegacja dyrektorów szkół i przedszkoli, która poznawała nasz system edukacji. Na początku marca, krótką jednodniową wizytę złożyła u burmistrza Piaseczna delegacja przedstawicieli urzędu z Huanggang.

Teraz gmina przygotowuje się na przyjazd 15. osobowej grupy pływackiej, która 2 maja weźmie udział w zawodach o puchar prezesa PKOL i burmistrza Piaseczna, organizowanych w związku z 15-leciem uruchomienia basenu w Piasecznie. W organizację ich pobytu zaangażowany jest klub MKS Piaseczno i rodzice.