Chińskie spojrzenie na oświatę

1447
Chińskie spojrzenie na oświatę
Chińskie spojrzenie na oświatę

W połowie czerwca 2011 gościliśmy w Piasecznie delegację przedstawicieli oświaty z partnerskiej gminy Huanggang w Chinach.

W trakcie dwudniowej wizyty sześcioosobowa delegacja dyrektorów chińskich szkół i przedszkoli wraz z wiceburmistrz Mei Xiangue, która w Huanggang odpowiedzialna jest za oświatę, odwiedziła placówki edukacyjne w naszej gminie.
Zwiedzanie nasi goście rozpoczęli od wizyty w prywatnym przedszkolu „Świat Bajek” w Józefosławiu, by porównać je z nowo otwartym publicznym przedszkolem w Zalesiu Górnym. Wcześniej spotkali się w urzędzie z przedstawicielami władz gminy Piaseczno, gdzie zastępca burmistrza p. Daniel Putkiewicz poprowadził prezentację o naszej gminie oraz systemie oświaty. – Uprzedziłem partnerów z Chin przed ich wizytą w Zalesiu Górnym, że nie wszystkie nasze placówki wyglądają tak nowocześnie – wyjaśnia wiceburmistrz. – Mimo przedstawienia naszych problemów związanych z dużą liczbą uczniów w szkołach oraz niewystarczającą ilością publicznych przedszkoli, na gościach duże wrażenie zrobił poziom wydatków, jakie gmina Piaseczno przeznacza na edukację i wychowanie – dodaje Daniel Putkiewicz.
Nic dziwnego, w blisko ośmiomilionowym Huanggang jest ponad 1 tys. przedszkoli i 2 tys. szkół. Przedszkola liczą po ok. 1,5 tys. dzieci każde, a przeciętna szkoła ponad 5 tys. uczniów. Grupy przedszkolne i klasy szkolne są przepełnione, jednak mimo trudności miasto poszczycić może się wieloma osiągnięciami w dziedzinie nauki oraz złotymi medalistami międzynarodowych olimpiad tematycznych. Ze zdziwieniem więc Chińczycy poruszali się po przestronnych i opustoszałych korytarzach Gimnazjum im. Jana Pawła II, gdzie pod koniec roku szkolnego, po wystawianiu ocen część młodzieży była na wycieczkach lub zrobiła sobie przedwczesne wakacje.
Podczas krótkiej wizyty w Polsce delegacja zdążyła jeszcze zwiedzić Łazienki, warszawską starówkę oraz tężnie w Konstancinie.
Dwa tygodnie wcześniej w Piasecznie gościliśmy teatr z zaprzyjaźnionego miasta w Chinach, który dał niezapomniany spektakl podczas Pikniku Rodzinnego w parku miejskim oraz wystąpił na deskach amfiteatru w Konstancinie.