Cmentarz z I Wojny Światowej w Głoskowie

9716

Cmentarz Złotokłos-RunówCmentarz z I Wojny Światowej, położony jest na obrzeżu Głoskowa, od strony Woli Gołkowskiej, w lesie przy ulicy Rybnej u zbiegu z ulicą Lecha Abramowicza. Dane GPS: N 52.0428269, E 20.9354269. Powstał w 1916 r. po przegranej bitwie, która odbyła się w 1915 r. na polach Głoskowa. Zaplanowany został i urządzony w stylu niemieckim. Centralnym punktem była istniejąca do dziś kapliczka na podłożu kamiennym.

Otoczony jest drewnianym płotem ze sztachet. Wejście na cmentarz znajduje się od ulicy Rybnej. Cmentarz podzielony jest na cztery kwatery. Podział ten wynika między innymi z usytuowania alei. Główną aleję przecinają dwie mniejsze. Po prawej stronie od wejścia na pierwszej kwaterze stoją dwa duże drewniane krzyże katolicki oraz prawosławny. Zaś na następnej kwaterze w głębi, znajduje się tej samej wielkości krzyż galicyjski. Na końcu cmentarza, a równocześnie na końcu głównej alei, po środku cmentarza znajduje się typowa dla cmentarzy z tej wojny kapliczka w formie metalowego krzyża na kamieniu wraz z drewnianym zadaszeniem. Zadaszenie jest wykonane z gontu. Dach wsparty jest na czterech słupach opartych na kamiennym podłożu. U podstawy krzyża znajduje się blok w formie piramidy schodkowej z dwóch kloców na górnym, mniejszym widnieje napis “1914 – 1918 86 Deutsche” w dwóch liniach. Przed nim leży kamień z napisem “Módlcie się za poległych”.

Cmentarz w Głoskowie - widok ogólny, foto Piotr Prawucki, 25 IX 2015 r.
Cmentarz w Głoskowie – widok ogólny, foto Piotr Prawucki, 25 IX 2015 r.

Trudno jest dziś stwierdzić, w którym roku polegli żołnierze, którzy tu spoczęli, jak również nieznana jest ich dokładna ilość oraz to kiedy cmentarz został utworzony. Z pewnością pochowano tu żołnierzy obu armii pruskiej i carskiej, żołnierzy różnych narodowości, wyznań i religii. Przypuszczalnie większość osób złożonych w tej ziemi zginęła podczas bitwy rozegranej między Głoskowem, a Runowem w 1915 roku.

Obecny wygląd cmentarza zawdzięczamy pracom restauracyjnym sfinansowanym przez gminę Piaseczno. Zostały one wykonane w 2015 roku.

Był to pierwszy cmentarz z pośród 4 z Wielkiej Wojny [1] na terenie gminy, których odnowę zainicjował Piaseczyński Klub Poszukiwaczy Historii.

[1] Wielka Wojna – tak określano I wojnę światową w tym czasie oraz tuż po niej, gdyż był to pierwszy konflikt, który objął aż tyle państw, a tym samym tak duży obszar i o tak dużych konsekwencjach, zniszczeniach.

Lokalizacja GPS: N 52.0428269, E 20.9354269