Gazeta Piaseczyńska nr 4/2023 wydanie specjalne senioralne

2161
Gazeta Piaseczyńska nr 4/2023 wydanie specjalne senioralne
Gazeta Piaseczyńska nr 4/2023 wydanie specjalne senioralne

Zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z najnowszym wydaniem Gazety Piaseczyńskiej Biuletynem Informacyjnym Miasta i Gminy Piaseczno. Tym razem, to 16 stron poświęconych wyłącznie tematyce, która powinna zainteresować osoby 60+.

Budżet ObywatelskiGazeta przygotowana została w ramach realizacji zadania “Jednodniówka Piaseczno 60+” z Budżetu Obywatelskiego Gminy Piaseczno 2023.

W numerze m.in.:
– Piaseczyńska Rada Seniorów
– Ogólnopolska Karta Seniora
– Fundacja Żyj Aktywnie po 50-tce
– Miejski Klub Senior+ w Piasecznie
– Teatr Peronówka
– Kluby seniora na terenie gminy Piaseczno
– Oferta GOSiR dla seniorów
– Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Piaseczyńskiej
– Przystań Pod Klonami – nowe miejsce na mapie Piaseczna
– Seniorze zadbaj o swoje zdrowie z SZPZLO w Piasecznie
– Biblioteka dla seniorów
– Oferta kulturalna i Uniwersytet Trzeciego Wieku
– Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Piasecznie
– Eko-Babki to MY!
– ZUS wypłaca świadczenia dla emerytów i rencistów
– Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora w Piasecznie
– Korpus Wsparcia Seniorów
i inne…

Wersja PDF do pobrania: Gazeta Piaseczyńska nr 4/2023 (5.69 MB).

Gazeta w wersji papierowej będzie dostępna w obiektach, w których m.in. pojawiają się seniorzy: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, MGOPS Piaseczno, Centrum Przedsiębiorczości, DDPS, GOSiR przy basenie, Biblioteka Publiczna przy ul. Jana Pawła II 55, Szkoła Podstawowa nr 5 (ul. Szkolna 14), Szkoła Podstawowa nr 1 (ul. Świętojańska), Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, CEM Piaseczno, przychodnie ZOZ na terenie gminy Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie, ZUS Piaseczno, kościoły na terenie gminy Piaseczno oraz wszystkie Kluby Seniora działające w strukturach MGOPS.

Senioralne Piaseczno – słowo wstępu burmistrza

Energia piaseczyńskich seniorów jest dla nas nieustającą motywacją do działania. Pełni pomysłów i zapału wciąż podnoszą poprzeczkę i stawiają samorządowi nowe wyzwania. Staramy się wspierać naszych seniorów infrastrukturalnie oraz organizacyjnie, odpowiadając na potrzeby tej niezwykle aktywnej grupy społecznej.

Obraz seniora, który wolnym krokiem, z laseczką przemierza jedynie trasę między domem a najbliższym sklepem, czas spędza głównie na fotelu przed telewizorem, a w ramach miłej odmiany rozpieszcza wnuki słodyczami, należy już do przeszłości. Seniorzy to dziś jedna z najbardziej aktywnych grup społecznych. Zarażają, a niekiedy wręcz zawstydzają znacznie nawet młodszych mieszkańców – swoją kreatywnością, zapałem do nieustającego rozwoju i uczenia się nowych rzeczy, działalnością na rzecz innych i umiejętnością korzystania z życia. Energia i pomysły seniorów są siłą napędową, która mobilizuje również nas samorządowców do działania.

Oddajemy w Państwa ręce specjalne wydanie “Gazety Piaseczyńskiej” dedykowane seniorom. Jest to realizacja jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego Gminy Piaseczno na 2023 rok. Zamieściliśmy w tym wydaniu gazety informacje o różnych aktywnościach seniorów w naszej gminie i przygotowanej dla tej grupy mieszkańców ofercie kulturalnej, sportowej, zdrowotnej, rozrywkowej oraz edukacyjnej.

Osoby w wieku 60+ stanowią już blisko 20% wszystkich mieszkańców gminy Piaseczno. Dlatego też kilka lat temu powołana została do życia Piaseczyńska Rada Seniorów (PRS) – organ doradczy Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. Zadaniem Rady Seniorów jest wspieranie władz gminy przy planowaniu działań ważnych dla tej grupy społecznej. To seniorzy wiedzą, czego najbardziej im potrzeba, jakie przedsięwzięcia należy podjąć i w jaki sposób je realizować, by najlepiej służyły zainteresowanym mieszkańcom. O podejmowanych przez PRS działaniach można przeczytać na stronie 2.

Piaseczyńska Rada Seniorów była pomysłodawcą m.in. Potańcówek na Kisielu – wydarzenia dedykowanego początkowo seniorom. Szybko okazało się jednak, że to impreza wielopokoleniowa, choć trudno nie zauważyć, że na tym plenerowym parkiecie z największym entuzjazmem tańczą właśnie seniorzy. Rada Seniorów wnioskowała także o zbudowanie w Piasecznie Domu Seniora. Decyzja o budowie Domu Dziennego Pobytu Seniora w miejscu dawnego przedszkola przy ulicy Szkolnej została podjęta jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, a my mieliśmy możliwość pomysł ten zrealizować. Jesienią ubiegłego roku nastąpiło oficjalne otwarcie Przystani Pod Klonami – Centrum Aktywności Seniora w Piasecznie. I błyskawicznie to nowe miejsce na senioralnej mapie naszego miasta zaczęło się cieszyć ogromną popularnością. Przede wszystkim za sprawą niezwykle bogatej oferty zajęć, licznych imprez i spotkań, w których oprócz seniorów uczestniczą też dzieci i młodzież w ramach integracji międzypokoleniowej. Więcej o działalności Przystani Pod Klonami przeczytają Państwo wewnątrz gazety, na stronach 7–10. Ale Przystań Pod Klonami to nie jedyne miejsce spotkań naszych seniorów. W gminie działa już dziesięć klubów seniora – zarówno w samym Piasecznie, jak i w kilku sołectwach. O tym, kiedy i gdzie się spotykają ich członkowie i jak spędzają wspólnie czas, piszemy na stronach 4–5.

Specjalną ofertę zajęć i aktywności dla mieszkańców gminy Piaseczno, którzy ukończyli sześćdziesiąty rok życia, przygotowują również gminne jednostki: Centrum Kultury w Piasecznie, Biblioteka Publiczna w Piasecznie czy Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jednak sprawami senioralnymi zajmuje się w gminie Piaseczno przede wszystkim Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, w którego strukturach działają zarówno kluby seniora, jak i Przystań Pod Klonami. Nasz MGOPS w ostatnich latach zmienia swoje oblicze i zakres zadań, stając się powoli Centrum Usług Społecznych Gminy Piaseczno.

Mam nadzieję, że ten specjalny numer “Gazety Piaseczyńskiej” zachęci kolejne osoby w wieku 60+ do korzystania z bogatej oferty różnego rodzaju zajęć i spotkań, a także integracji z innymi mieszkańcami i wykorzystywania swojego życiowego doświadczenia i potencjału do aktywnego działania na rzecz lokalnej społeczności. Zapraszam do lektury i do zobaczenia podczas kolejnych imprez i spotkań senioralnych.

Daniel Putkiewicz
Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno