Gmina Piaseczno a zrównoważony transport

928

Gmina Piaseczno swój dynamiczny rozwój zawdzięcza w znacznej mierze lokalizacji
w Obszarze Metropolitarnym m.st. Warszawy. Położenie Piaseczna w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy ma jednak nie tylko zalety. Taka lokalizacja wiąże się bowiem z wieloma uciążliwościami. Jednym z głównych problemów, z którymi boryka się większość podwarszawskich gmin jest transport kołowy, a w szczególności korki uliczne. Wydłużają one codzienne podróże do i z pracy lub szkoły stając się silnym czynnikiem stresogennym. Ponadto przez emisję do powietrza szkodliwych substancji są jednym ze źródeł tzw. niskiej emisji negatywnie wpływającej na nasze zdrowie.

W celu ograniczenia tego niekorzystnego zjawiska gmina Piaseczno podejmuje wiele działań mających na celu upłynnienie ruchu samochodowego tam, gdzie jest to konieczne oraz jego uspokojenie tam, gdzie jest to niezbędne. Utwardzanie, remonty, budowa i przebudowa ulic oraz skrzyżowań mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowników gminnych arterii.

W związku ze stale zwiększającą się liczbą ludności, a co się z tym wiąże aut poruszających się po drogach przejezdność wielu ulic, w tym w szczególności wojewódzkich i krajowych zapewniających dojazd do Warszawy nie jest wystarczająca. Wobec powyższego zasadne jest rozważenie korzystania ze środków transportu alternatywnych dla samochodów. W celu zachęcenia mieszkańców do rezygnacji z auta jako głównego środka lokomocji 1 września
w gminie Piaseczno wprowadzono w życie program Warszawa+. Zapewnia on niższe koszty zakupu biletów ZTM, co podnosi atrakcyjność komunikacji publicznej i zmniejsza ruch na drogach. Ponadto od marca b.r. Program Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca oferuje darmowe przejazdy wszystkimi liniami gminnej komunikacji na liniach “L”, których organizatorem jest gmina Piaseczno. Programem objęte są następujące linie: L-2, L-5, L-12, L-13, L-24, L-25, L-32, L-39. Darmowy przejazd przysługuje na całej trasie danej linii, również poza granicami gminy Piaseczno.

W celu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa ruchu pieszego na terenie Piaseczna montowane są progi zwalniające, barierki oraz tzw. kocie oczka. Warto zauważyć, że tylko
w tym roku wykonano oznakowanie biało – czerwonymi pasami 85 przejść dla pieszych, natomiast 12 września ogłoszono przetarg na budowę trzech inteligentnych przejść dla pieszych oraz oznakowanie kocimi oczkami kolejnych 22. Nasadzenia izolacyjne drzew
i krzewów w ciągach ruchliwych dróg, ograniczenie pylenia wtórnego z ulic przez ich zmywanie w okresie bezdeszczowym oraz poszerzanie i wydłużanie sieci ciągów komunikacji pieszej ma pozytywny wpływ na rozwój ruchu pieszego.

Na terenie gminy stale rozwijana jest infrastruktura rowerowa: ścieżki, stojaki czy stanowiska naprawy rowerów stają się coraz bardziej powszednim widokiem. Zwiększeniu dostępności oraz zachęceniu lokalnej społeczności do korzystania z roweru, jako środka lokomocji służyć ma również uruchomiony w tym roku system wypożyczania rowerów. Działa on od wiosny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu i jest kompatybilny z systemami, które funkcjonują w Warszawie (Warszawski Rower Publiczny) i Konstancinie (Konstanciński Rower Miejski), co pozwala na korzystanie z wypożyczonego jednośladu w podróży do i z pracy/szkoły znajdującej się w ww. miastach.

Promowaniu przyjaznych środowisku środków transportu służą także organizowane we współpracy z lokalnymi partnerami, m.in. Fundacją Violet Kiwi i Fundacją Kult przejazdy, wycieczki oraz pikniki. Odbywający się w tym roku 27 maja Dzień energii stanowił okazję do zaprezentowania ekologicznych środków transportu, w tym samochodu elektrycznego Tesla. Ponadto w ramach akcji Nie siedź w domu! Chodź na rower! zorganizowano siedem rajdów rowerowych, natomiast w ramach tzw. nightskatingu odbyły się cztery przejazdy rolkowe, jeden rowerowy i jeden rolkowo – rowerowy. Każdą z ww. imprez połączono z mini piknikiami, podczas których odbywały się konkursy, gry i zabawy. Najbogatszym w atrakcje był piknik, który miał miejsce 27 lipca pod hasłem Piaseczno kocha rower. W ramach imprezy dostępny był m.in. nieodpłatny serwis rowerowy, wypożyczalnia rowerów i kasków oraz tor typu „pumptrack”, gdzie pod okiem instruktora można było doskonalić technikę jazdy na rowerze.

O edukację w zakresie bezpieczeństwa na drodze dba również Straż Miejska w Piasecznie. Zakup miasteczka ruchu drogowego umożliwił przeprowadzenie w piaseczyńskich jednostkach oświatowych działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z zakresu bezpiecznych zachowań pieszych, rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego.
W tegorocznych warsztatach wzięło już udział 600 dzieci, a przygotowywane są kolejne zajęcia edukacyjne.

Gmina Piaseczno chętnie bierze udział zarówno w lokalnych akcjach promujących zrównoważoną mobilność, jak również w kampaniach o szerszym zasięgu organizując Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W ramach tegorocznych obchodów przeprowadzono m.in. dwie wycieczki rowerowe oraz konkurs Pieszo, rowerem, kajakiem lub w siodle, który miał za zadanie zachęcenie młodzieży do refleksji nad możliwościami ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko oraz konsekwencjami decyzji podejmowanych przez społeczeństwo w zakresie wyboru środków lokomocji. Ww. działania zostały wzbogacone o materiały promocyjne zapewnione przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.