screen z transmisji konferencji - Koniec stanu epidemii w Polsce, od 16 maja będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że 16 maja 2022 roku zostanie zniesiony w Polsce stan epidemii. Będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od ponad dwóch lat – od 20 marca 2020 roku. Od 16 maja zmieni się w stan zagrożenia epidemicznego. – Zmierzamy w kierunku endemii, czyli sytuacji, gdy wirus jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienie i wyraźną liczbą osób, które przeszły zakażenie, nie stanowi już takiego zagrożenia – powiedział minister Niedzielski na konferencji.

Minister zaznaczył, że zniesienie stanu epidemii “to nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku”.

– Sytuacja, z którą będziemy mieli do czynienia – mówię tu o stanie zagrożenia epidemicznego – z jednej strony pozwala utrzymać pewnego rodzaju gotowość legislacyjną do wprowadzania różnych rozwiązań, z którymi mieliśmy do czynienia podczas stanu epidemicznego, ale jednocześnie wysyłamy bardzo ważny sygnał, który mówi, że sytuacja i nasza ocena ryzyka w tej sytuacji jest zdecydowanie lepsza – tłumaczył Niedzielski.

Podkreślił jednak, że “prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można – w wyniku powrotu do szkół, do pracy – zwiększonej transmisji”. – Dlatego ten stan zagrożenia będziemy co najmniej do tego okresu wrześniowego utrzymywać – zapowiedział minister.