Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w kwarantannie i izolacji od 15 lutego

2915
Ilustracja. Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w kwarantannie i izolacji od 15 lutego 2022 roku
Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w kwarantannie i izolacji od 15 lutego 2022 roku

Dynamika spadków zakażeń oraz przebiegu epidemii pozwala wprowadzić zmiany w ochronie zdrowia. Modyfikacje będą dotyczyć zasada izolacji i kwarantanny. Wkrótce pojawi się rozporządzenie ze szczegółami przedstawionych rozwiązań.

Zmiany zasad izolacji i kwarantanny

Od 11 lutego znosimy kwarantannę z tzw. kontaktu. Zwolnienie będzie dotyczyło także osób, które obecnie przebywają na kwarantannie z tego powodu.

Jeśli przebywasz na kwarantannie z kontaktu, zostaniesz poinformowany/na o jej zakończeniu SMS-em. Do tego czasu nie jesteś zwolniony/na z kwarantanny.

Ilustracja. Zmiany zasad izolacji i kwarantannyOd 15 lutego 2022 r. zapowiedziano kolejne zmiany:

  • izolacja będzie trwała 7 dni;
  • kwarantanna dla współdomowników będzie trwała 7 dni – tyle, co okres izolacji osoby chorej i nie będzie już przedłużana po zakończeniu izolacji chorego dla jego współdomowników.

Specjalne rozwiązania dla medyków i służb, umożliwiające skrócenie kwarantanny i izolacji pozostaną bez zmian: przeczytaj więcej o nich więcej.

Ilustracja. Powrót do nauczania stacjonarnego od 21 lutego 2022Powrót do nauki stacjonarnej

W związku z wprowadzonymi zmianami Minister Edukacji i Nauki zapowiedział szybszy powrót do nauki stacjonarnej. 21 lutego 2022 roku wszyscy uczniowie wracają do szkół. Ferie zimowe szkolne pozostają bez zmian.

Ochrona zdrowia

Aktualna sytuacja pozwala na zwiększenie możliwości leczenie pacjentów w innych zakresach niż w związku z COVID-19. Decyzją Ministra Zdrowia 5 tys. łóżek covidowych zostanie przywróconych dla innych pacjentów.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na zadbanie o siebie i innych jest szczepienie. Nie zwlekaj z przyjęciem 3. dawki. Zobacz, jak się zapisać.

Więcej informacji: www.gov.pl/zdrowie