Młodzież w Estonii

1373
Młodzież w Estonii
Młodzież w Estonii

Wyróżnieni uczniowie ze wszystkich piaseczyńskich gimnazjów wrócili z wizyty w gminie Harku pod Tallinem.

W połowie września 48-osobowa grupa uczniów i opiekunów reprezentujących osiem gimnazjów z terenu gminy Piaseczno gościła w partnerskiej estońskiej gminie Harku. Gospodarze przygotowali bardzo interesujący program, który obejmował m.in. zwiedzanie ich nadmorskiej miejscowości, najciekawszych miejsc w Tallinie oraz dwudniową wycieczkę na wyspę Saaremaa – drugą co do wielkości na Bałtyku.
W czasie pobytu młodzież odwiedziła szkołę w Tabasalu, gdzie brała udział w lekcjach języków obcych wraz z estońskimi rówieśnikami. Uczniowie tej szkoły zaprezentowali także program artystyczny, w trakcie którego miały miejsce pokazy taneczne i muzyczne. Następnie polska grupa, wraz z reprezentującą naszą gminę wiceburmistrz Honoratą Kalicińską, gościła w urzędzie miasta, gdzie burmistrz Kaupo Rätsepp przedstawił charakterystykę oraz historię gminy Harku.
Kolejnego dnia młodzież zwiedziła skansen etnograficzny pod Tallinem, gdzie można było zobaczyć, jak mieszkali i żyli Estończycy przed wiekami. W trakcie pobytu w Tallinie, niezwykle malowniczym i ciekawym historycznie mieście, młodzież zwiedziła również Muzeum Sztuki Nowoczesnej KUMU. Nie tylko interesujące ekspozycje zrobiły wrażenie na zwiedzających – ciekawy był również sam nowoczesny gmach muzeum. Przekrojowe wystawy sztuki tworzonej od XVIII wieku aż po czasy współczesne przybliżyły uczestnikom wyjazdu twórczość estońskich artystów. Polskim akcentem była ekspozycja czasowa Tadeusza Kantora.
Niezwykłych wrażeń uczestnikom wyjazdu dostarczyła wizyta na wyspie Saaremaa, której przyrodnicze krajobrazy urozmaicone są pamiątkami z dawnych epok. Jedną z największych atrakcji jest rezerwat geologiczny w pobliżu wioski Kaali, gdzie kilka tysięcy lat temu ważący co najmniej 400 ton meteoryt uderzył z prędkością 10–20 km/s w dolomitową skałę. Wskutek uderzenia powstało kilka istniejących do dzisiaj kraterów, z których największy jest wypełniony wodą. Powstałe w ten sposób głębokie na 6 metrów jezioro otacza wał ziemny, po którym młodzież spacerowała, szukając dobrych ujęć do zdjęć.
Następnie, po obejrzeniu średniowiecznego kościoła, grupa zwiedziła skansen zabytkowych drewnianych wiatraków oraz ruiny nadmorskiego zamku. Chwilę uwagi poświęcono też wiosce Koguva, gdzie znajduje się wiele starych, drewnianych chatek, do tej pory zamieszkanych, pamiętających czasy feudalne pod szwedzkim panowaniem. Wizytę na wyspie zakończyło zwiedzanie zamku w Kuressaare, który uchodzi za najlepiej zachowaną średniowieczną budowlę obronną w państwach nadbałtyckich. W zamku oprócz komnat obejrzeć można było ciekawą wystawę prezentującą historię wyspy w pigułce.
Był to już trzeci wyjazd piaseczyńskiej młodzieży do Estonii zorganizowany przez gminę Piaseczno. Wymiany odbywają się co roku na przemian, dlatego przyszłą jesienią spodziewamy się rewizyty estońskiej młodzieży w Piasecznie.