Biblioteka Publiczna w Piasecznie wydała w wakacje trzy kolejne książki. Można je nabyć w sekretariacie Biblioteki Głównej przy ul. Jana Pawła II 55, będą również dostępne podczas 8. Festiwalu Pięknej Książki.
Historia sztandaru szkoły w Zalesiu Dolnym
W sierpniu Biblioteka Publiczna w Piasecznie wydała książkę „Zabytkowy sztandar szkoły im. Emilii Plater. Dziedzictwo narodowe, symbol ciągłości działań”. Z uwagi na swoją wartość dokumentu historycznego i formę artystyczną sztandar ten wpisany jest do rejestru zabytków ruchomych i podlega ochronie prawnej. Autorka Irena Praczówna-Krowicka opracowanie monograficzne poświęciła historii zabytkowego sztandaru od momentu utworzenia w 1865 roku szkoły dla dziewcząt, poprzez czasy ufundowania sztandaru, rozbudowę szkoły, okupację hitlerowską, Powstanie Warszawskie, utworzenie koedukacyjnego gimnazjum i liceum w Zalesiu Dolnym. Książka uwzględnia czasy przeobrażeń polityczno-społecznych, reformy szkolnictwa, likwidację i reaktywowanie szkoły aż do chwili wydania monografii. Pracę wzbogacają cytowane wspomnienia wychowanek szkoły oraz dokumentacja fotograficzna.
„Epilog do »Kamieni na szaniec«” w przeddzień 80. rocznicy śmierci „Zośki”
„Epilog do »Kamieni na szaniec«” to praca odnosząca się do legendarnej książki Aleksandra Kamińskiego, ukazująca szersze tło wydarzeń opisanych przez Kamińskiego. Autor książki, prof. Grzegorz Nowik – były przewodniczący ZHR, założyciel Szczepu „Watra” z Zalesia Górnego i okolic, historyk harcerstwa, pisarz i publicysta – opisuje wiele mechanizmów funkcjonowania Szarych Szeregów, w tym zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz tragiczne w skutkach odstępstwa od tych zasad. Książka oddaje honor bohaterom, przywracając dobre imię niesłusznie pomówionym. Jest ważną pozycją literacką dotyczącą historii harcerstwa.
Spotkanie z autorem odbyło się w sobotę 19 sierpnia 2023 r. na placu Wolności w Zalesiu Dolnym, w przeddzień 80. rocznicy śmierci Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w akcji pod Sieczychami 20 sierpnia 1943 roku.
Piaseczyński spacerownik
Biblioteka Publiczna w Piasecznie wydała właśnie kolejną książkę dotyczącą historii Piaseczna. Tym razem jest to „Spacerownik piaseczyński” autorstwa lokalnych regionalistów i przewodników turystycznych – Stanisława Hofmana i Doroty Zając. Spacerownik zawiera 12 tras na piesze wycieczki śladami lokalnej historii. Autorzy zaproponowali trasy zwiedzania, podczas których można lepiej poznać historię miasta, m.in. rynek, Park im. Książąt Mazowieckich, plac Piłsudskiego, dworzec PKP, stację kolejki wąskotorowej, ul. Kościuszki, ul. Chyliczkowską, ul. Jana Pawła II i wiele innych. Książka jest pierwszym z czterech spacerowników po Piasecznie, które powstaną w najbliższym czasie.