Wizyta partnerów z Estonii

615
Wizyta partnerów z Estonii
Wizyta partnerów z Estonii

W ramach współpracy międzynarodowej z partnerską gminą Harku z pięciodniową rewizytą po raz drugi przybyła do naszej gminy 50-osobowa grupa młodzieży z Estonii. W trakcie pełnego atrakcji pobytu młodzi ludzie zdążyli poznać Warszawę oraz walory gminy Piaseczno, a także odbyć wycieczkę do Kazimierza Dolnego nad Wisłą.

Współpraca z gminą Harku rozpoczęła się w 2004 roku. Jako podstołeczne gminy Harku i Piaseczno mają ze sobą wiele wspólnego. Borykają się z podobnymi kłopotami w uzupełnianiu gminnej infrastruktury, ale także czerpią korzyści z bliskości wielkiego miasta. To, co różni gminy, to gęstość zaludnienia. W o wiele większej od Piaseczna gminie Harku o powierzchni 158 km kw. mieszka ok. 10 tys. osób. Mieszkańców stale jednak przybywa, rośnie też liczna przedsiębiorstw, które przenoszą tam swoje siedziby ze stolicy – Tallina. Atrakcją gminy Harku jest 20-kilometrowe klifowe wybrzeże bałtyckie.

W ramach zapoznania z walorami regionu młodzież zwiedziła ruiny zamku w Czersku, konstancińską tężnię solankową a także najciekawsze miejsca Warszawy. Nie zabrakło oczywiście wjazdu na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Ostatnie chwile w Polsce spędzili w Kazimierzu Dolnym, gdzie mieli okazję zwiedzić wąwóz korzenny, Górę Krzyżową oraz zamek. Niezapomnianych wrażeń dostarczył im też rejs statkiem wikingów po Wiśle.

Termin wizyty: 07 – 11.09.2008 r.