Powiat jest gotowy do udzielenia schronienia dużej liczbie uchodźców. Osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy mogą liczyć na pomoc rzeczową ze zbiórek. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące pobytu i wsparcia można uzyskać w punkcie informacyjnym i na gminnej infolinii: 666 973 189.
Powiat i gmina Piaseczno koordynują działania związane z pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Urzędnicy gminy i powiatu współpracują również z organizatorami akcji społecznej Pomóż Ukrainie-Powiat Piaseczyński w zakresie udzielanej potrzebującym pomocy.
Zorganizowane miejsca dla uchodźców
Powiat Piaseczyński w porozumieniu z Wojewodą Mazowieckim przygotowuje dużą liczbę miejsc noclegowych dla uchodźców. W organizowanych przez Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej miejscach uchodźcy otrzymają kompleksową pomoc – noclegi, wyżywienie, odzież, środki chemiczne itp. Mogą liczyć również na uzyskanie niezbędnych informacji, zajęcia dla dzieci, wsparcie tłumacza.
– Dlatego apelujemy, by w pierwszej kolejności kierować osoby potrzebujące schronienia właśnie do tych placówek – podkreśla wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – To ułatwi nam zapewnienie bezpieczeństwa tym osobom, umożliwi objęcie ich kompleksową, instytucjonalną i co ważne długofalową pomocą.
Informację o miejscach zakwaterowania na terenie powiatu piaseczyńskiego uzyskać można pod numerem telefonu 798 896 307.
Osoby, które nadal są gotowe przyjąć pod swój dach rodziny z Ukrainy prosimy o zgłaszanie się do bazy tworzonej przez MGOPS w Piasecznie we współpracy z wolontariuszami pod adres mailowy: ua@mgops.piaseczno.eu, z podaniem liczby osób, które mogą Państwo przyjąć, wskazaniem na jaki czas, adresem oraz kontaktowym numerem telefonu. Jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą się z Państwem kontaktować.
Punkt informacyjny w centrum Piaseczna
Od poniedziałku 28 lutego, w godzinach od 10.00 do 18.00 w Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie przy ul. Warszawskiej 1 (wejście od strony pl. Piłsudskiego) działa punkt informacyjny. Pracownicy MGOPS oraz wolontariusze udzielą uchodźcom wszystkich niezbędnych informacji oraz pomocy, również w języku ukraińskim.
Codziennie w godzinach od 8.00 do 20.00 działa też specjalna infolinia MGOPS w Piasecznie: 666 973 189. Pod tym numerem telefonu lub adresem mailowym : ua@mgops.piaseczno.eu można uzyskać informacje o organizowanej pomocy. MGOPS kojarzy również osoby potrzebujące pomocy z oferującymi przyjęcie uchodźców do swojego domu. Za pomocą infolinii czy adresu mailowego można również zgłosić gotowość udzielenia innego rodzaju pomocy, również w późniejszym okresie, np. miejsca pracy, wsparcia terapeutycznego, pomocy w nauce języka polskiego, tłumaczeniach, opieki nad dzieckiem itp.
Garść ważnych informacji:
• Uchodźcy mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną finansowaną przez polski NFZ w gabinetach i szpitalach mających podpisane z NFZ umowy na świadczenie usług zdrowotnych.
WAŻNE! Osoby te muszą mieć zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające jej legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Szczegóły: NFZ. Podstawową opiekę medyczną oferują również bezpłatnie placówki medyczne grupy Luxmed (www.luxmed.pl). Szczegółowe informacje o punktach realizujących pomoc medyczną na terenie gminy Piaseczno można uzyskać w punkcie informacyjnym w Centrum Przedsiębiorczości przy pl. Piłsudskiego oraz na infolinii 666 973 189.
• Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską organizowaną przez warszawski ZTM, w tym oczywiście linii lokalnych L.
• Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie zajmie się wsparciem osób poszukujących pracy. Do urzędu przy ul. Czajewicza 2/4 mogą się również zgłaszać osoby, które chcą zaoferować pracę dla uchodźców. Strona internetowa PUP z informacjami i danymi kontaktowymi: piaseczno.praca.gov.pl.
• Osoby, które przyjęły do swojego domu uchodźców lub sami uchodźcy, którzy potrzebują pomocy rzeczowej mogą korzystać z darów przekazanych przez mieszkańców. W tym celu można się zgłaszać do magazynu w hali sportowej szkoły przy al. Kalin 30 w Piasecznie w godzinach 13.00-19.00. Przy okazji wolontariusze poproszą o podanie podstawowych informacji o osobach, które przebywają u naszych mieszkańców.
• Darczyńcy, którzy chcieliby przekazać rzeczy dla uchodźców mogą nadal to robić. Zbiórka jest kontynuowana przy al. Kalin 30 (wejście od strony parkingu) w godzinach od 12.00 do 20.00.
• Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej oferuje wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim Tel. 22 757 68 20. (Безкоштовна допомога психологічна на рідній мові для українців. Запрошуємо на прийом в ПОІКу.)
• Aby uzyskać status uchodźcy i związaną z tym pomoc, obywatele ukraińscy po przyjeździe do Polski muszą się zgłosić do tzw. punktu recepcyjnego. Szczegółowe informacje o legalizacji pobytu w Polsce są dostępne na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców pod linkiem: Ukraina. Informacje można również uzyskać pod numerem tel. (+48 ) 47 721 75 75. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność. Szczegóły i informacja w języku ukraińskim: Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Zbiórka – co jest najbardziej potrzebne
W tej chwili nie jest przyjmowana odzież. Bardzo ważne jest, aby przynoszone dary były posegregowane i opisane na opakowaniu, co znajduje się w torbie/pudle/worku.
Najbardziej potrzebne są obecnie:
-
-
- dania gotowe do spożycia (jedzenie instant) m.in. musy, rogaliki, kabanosy, woda w małych butelkach, batony energetyczne, coś słodkiego, wafle ryżowe, ciasteczka, kabanosy, chleb tostowy, świeży chleb
- naładowane power banki, nowe poduszki i koce, termosy, koce termiczne NRC, śpiwory, jednorazowe naczynia (sztućce, kubeczki), kartony, płaszcze przeciwdeszczowe
dla dzieci: kaszki i słoiczki, mleko w proszku, butelki do mleka, pieluchy, soczki w kartonikach lub małych butelkach, smoczki - higieniczne: mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, szczoteczki i pasty do zębów, nowa bielizna, tampony, wkładki, papier toaletowy w paczkach, mydło z pompką
- medyczne: bandaże różnej wielkości, dziane i elastyczne, gazy opatrunkowe, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, środki do dezynfekcji ran, sól fizjologiczna
- żywność: jedzenie w puszkach, makarony, ryże, kasze, płatki, zupki chińskie, mleko z długą datą ważności, pasztety, keczupy, konserwy,
karma dla zwierząt, transportery, miski itp.
Podstawowe informacje dla uchodźców zostały przygotowane w formie ulotki, którą można wydrukować. Informacja o postępowaniu po przekroczeniu granicy dostępna jest w języku polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim.
ulotka - uchodźcy
Ulotki do pobrania w poszczególnych językach:
polskim:Informacja dla uchodźców – język polski(pdf, 1,11 MB)
ukraińskim:Informacja dla uchodźców – język ukraiński(pdf, 1,09 MB)
angielskim:Informacja dla uchodźców – język angielski(pdf, 1,10 MB)
rosyjskim:Informacja dla uchodźców – język rosyjski(pdf, 1,08 MB) -
- Informacje powiązane:
Skoordynowana pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy
Informacja dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy