Trwająca wojna i exodus obywateli Ukrainy szukających schronienia przed atakami z lądu i powietrza pokazują, jak ważne są empatia, otwartość na drugiego człowieka i gotowość do pomocy.
Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław to organizacja podejmująca działania społeczno-kulturalne na terenie Józefosławia i Julianowa, a także w samym Piasecznie. W ubiegłym roku członkowie Stowarzyszenia doszli do wniosku, że integralną częścią społeczności lokalnej w naszej gminie stali się mieszkający tu i wciąż osiedlający się obywatele Ukrainy – coraz więcej dzieci o korzeniach ukraińskich uczęszcza do piaseczyńskich szkół, a osób dorosłych pracuje na terenie gminy Piaseczno.
Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław, w partnerstwie z Biblioteką Publiczną w Piasecznie, już w ubiegłym roku złożyło projekt w ogłoszonym przez Fundację Batorego konkursie
pt. „Poznajmy się – piaseczyńskie spotkania z Ukrainą”. Założeniem projektu było zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z polityką antydyskryminacyjną i prawami człowieka oraz przybliżenie mieszkających w gminie (i nie tylko) migrantów i migrantek z Ukrainy, których wkład w rozwój lokalnej społeczności znacząco ją wzbogaca. Projekt podzielono na część kulturalną i społeczną. W obszarze kultury zaplanowano wystawę, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty kulinarne, wspólne świętowanie tradycyjnej Nocy Kupały i serię podcastów, a w wymiarze społecznym debatę pt. „Ukraińcy w Polsce – stereotypy i rzeczywistość”.
Harmonogram wydarzeń:
26 kwietnia, godz. 16.00 – inauguracja projektu, sala widowiskowa CEM;
18 maja, godz. 16.00 – debata publiczna „Ukraińcy w Polsce – stereotypy i rzeczywistość”, sala widowiskowa CEM;
10 czerwca, godz.11.00 – spotkanie literackie dla dzieci z Olesyą Mamchych, Biblioteka Publiczna CEM;
11 czerwca, godz.16.00 – spotkanie literackie dla dorosłych z Żanną Słoniowską, Biblioteka Publiczna CEM;
25 czerwca, godz. 16.00–21.30 – Noc Kupały – wspólne korzenie, impreza na skwerze Kisiela;
26 sierpnia, godz. 21.00 – pokaz filmu „Pracuję na cmentarzu”, piaseczyńskie kino plenerowe;
27 sierpnia, godz. 16.00 – wernisaż wystawy Natalii Dushko, sala widowiskowa CEM;
10 września, godz. 16.00 – wernisaż wystawy Vasyla Netski, sala widowiskowa CEM;
17 września, godz. 12.00 – kuchnia ukraińska – warsztaty kulinarne i degustacja potraw, sala widowiskowa CEM;
24 września, godz. 17.00 – studyjny pokaz filmu „Rywal”, sala kinowa CEM.
Całość projektu jest realizowana w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.