Remont jednego z najcenniejszych piaseczyńskich zabytków stał się faktem. Renowacja dworku ma przywrócić mu dawny blask i otworzyć wnętrza dla mieszkańców i turystów.
Długotrwałe przygotowania do tej ważnej inwestycji obejmowały zarówno przekwaterowanie dawnych mieszkańców budynku komunalnego, uregulowanie kwestii własnościowych, a po podjęciu przez radnych decyzji o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego, szereg kolejnych kroków formalnych. Najpierw w budynku wykonano prace konserwatorskie, dzięki którym odkryte zostały m.in. cenne polichromie. Następnie powstał projekt, konsultowany na bieżąco z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz radnymi – w zakresie przyszłego zagospodarowania budynku. W końcu, również nie bez problemów, został wyłoniony wykonawca tego zadania, który rozpoczął już prace budowlane. Na razie, ze względu na pogodę, są realizowane prace wewnątrz budynku.
Zadbaliśmy również o kawki, które zbudowały gniazdo w kominie. W uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Warszawie ornitolog przygotował i zawiesi w sąsiedztwie budynku dwie budki lęgowe dla tych ptaków.
Dworek odzyska dawny blask i detale
Zgodnie z wytycznymi MWKZ w maksymalnym stopniu zachowane zostaną istniejące elementy budynku i odtworzone te, które uległy całkowitemu zniszczeniu, ale są widoczne na przykład na zachowanych fotografiach.
– Rewitalizacja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje prace budowlane, w tym również te, które mają zabezpieczyć budynek i przywrócić jego dawny wygląd. W dalszej kolejności zajmiemy się renowacją niezwykle cennych polichromii, które zostały odkryte na ścianach budynku podczas prac badawczych – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Drewniane czy metalowe detale, na przykład balustrady schodów czy zdobienia ganku, zostaną zdemontowane i przekazane do renowacji specjalistycznym pracowniom.
W ramach prac budowlanych zostaną odtworzone między innymi drzwi i okna, które kiedyś znajdowały się w elewacji budynku. Zachowana stolarka okienna i drzwiowa z XVII i XIX wieku ma z kolei zostać odrestaurowana. Podobnie piece kaflowe, zabytkowe posadzki czy klatka schodowa wraz z balustradami. Wzmocniona zostanie też więźba dachowa i wykonane będzie nowe pokrycie dachowe wraz z obróbką blacharską. Wykonawca zajmie się też izolacją i ociepleniem ścian fundamentowych.
Po renowacji „Poniatówka” zmieni kolor. Usunięte zostaną tynki zewnętrzne, a w ostatnim etapie prac budynek zyska tynk w stonowanym odcieniu z palety zieleni. Taki kolor tynku został bowiem odkryty jako najstarszy. W niszy elewacji wschodniej ponownie pojawi się rzeźba Fortuny.
Koszt renowacji zabytku wyniesie 6,7 mln zł. Prace powinny się zakończyć na początku 2024 roku.
– Mamy nadzieję, że zrewitalizowany budynek stanie się wizytówką Piaseczna. A planowane zagospodarowanie jego wnętrza przyciągnie zarówno mieszkańców, jak i turystów – mówi burmistrz.
Kawiarnia i muzeum w zabytkowym parku
Zgodnie z opracowaną koncepcją zagospodarowania budynku „Poniatówki”, miałaby się ona stać siedzibą filii Muzeum Piaseczna. Jeden z pokoi na parterze budynku zostanie przekształcony w kawiarnię, która pomieści około 15 gości. Na zewnątrz powstanie taras, który w sezonie będzie mógł pełnić rolę kawiarnianego ogródka.
Część muzealna ma być poświęcona dwóm związanym z zabytkiem postaciom historycznym – kamerdynerowi króla Stanisława Augusta i staroście piaseczyńskiemu Franciszkowi Ryxowi oraz założycielce funkcjonującej na tym terenie szkoły społecznej Cecylii Plater-Zyberk.
Powiązane tematycznie: