Symboliczny obelisk Szarych Szeregów – obelisk z piaskowca z wyrytym Krzyżem Walecznych.
Pomnik zlokalizowany jest w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Wisła w Zalesiu Górnym, na wschodnim brzegu rzeczki Zielonej, przy czarnym szlaku turystycznym, obok tzw. Traktu Wareckiego.
W piaskowcu wyryto napis mówiący, że w miejscu tym rozstrzelano 12 członków Szarych Szeregów. Nie jest to jednak zgodne z rzeczywistością.
Historia ta wyglądała następująco: Otóż legenda o harcerzach, którzy przyjechali na ćwiczenia do Lasów Chojnowskich, gdzie zostali schwytani przez niemiecką żandarmerię i rozstrzelani. Tymczasem w lutym 1990 r. do Komisji Historycznej Stowarzyszenia Szarych Szeregów wpłynęła “ankieta osobowa członka harcerskiej konspiracji 1939-1945”, złożona przez Wiesława Cwila pseud. “Mieczek”, z której wynika, że licząca dwunastu harcerzy drużyna Bojowych Szkół, dowodzona przez Ryszarda Choińskiego 18 września 1943 roku wyjechała kolejką wąskotorową z Dworca Południowego w kierunku Góry Kalwarii. Harcerze wysiedli na stacji w Chojnowie. Wstąpili do sklepu, a następnie ruszyli w kierunku Orzeszyna, by gdzieś w stodole znaleźć nocleg.
W nocy stodołę otoczyła żandarmeria niemiecka. Rewizja ujawniła, że jedynym dowodem ich obciążającym była przedwojenna polska mapa wojskowa, tzw. “setka”. Harcerzy załadowano do ciężarówki i wywieziono do Góry Kalwarii. Tam na posterunku rozpoczęło się przesłuchanie. Najcięższemu śledztwu poddany został drużynowy, przy którym znaleziono mapę; powieszono go za nogi głową w dół i bito po całym ciele. Bito też pozostałych, by wymusić z nich przyznanie się do przynależności do polskiej konspiracji. Chłopcy mieli przygotowaną wymówkę, że znają się ze szkoły i ulicy, a do lasu przyjechali na grzyby. Mapę mieli przy sobie, tylko dlatego, żeby nie zabłądzić. Mimo brutalnych przesłuchiwań chłopcy nie przyznali się do niczego.
![Obelisk Szarych Szeregów, foto Piotr Prawucki, 19 IX 2017 r.](https://piaseczno.eu/wp-content/uploads/2015/12/obelisk-szarych-szeregow-foto-piotr-prawucki-19-ix-2017-1024x768.jpg)
Rankiem 20 września harcerze zostali załadowani na ciężarówkę, która wyruszyła w kierunku Warszawy. W Chojnowie ciężarówka skręciła w głąb lasu i skierowała się w stronę Zalesia Górnego. Minęła leśniczówkę i Traktem Wareckim pojechała w kierunku Zimnych Dołów. Po przejechaniu około 250 metrów chłopców wyrzucono z samochodu. Opodal starego okopu z czasów I wojny światowej, kazano im kopać dół. Następnie żandarmi ustawili harcerzy na krawędzi dołu, po czym oddali salwę nad ich głowami. Załadowano ich znowu do ciężarówki i odstawiono do siedziby gestapo w Alei Szucha. Po kolejnych przesłuchaniach na Pawiaku, po dwóch tygodniach od ich aresztowania, w grupie 805 mężczyzn wysłani zostali do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W listopadzie 1940 roku większość z nich przeniesiono do obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen, gdzie w maju 1945 roku doczekali się wyzwolenia przez wojska amerykańskie. Dopiero po wielu latach niektórzy z tych, co przeżyli powrócili do Polski. Natomiast po strzałach miejscowi leśnicy uznali, że w zasypanej ziemi spoczęły rozstrzelane osoby.
Opracował Piotr Prawucki na podstawie:
– S. Hofman, Katalog Miejsc Pamięci Narodowej. Karta Ewidencyjna Las Chojnowski Pomnik Szarych Szeregów, Piaseczno 2014, dokument elektroniczny, w zbiorach Gminy Piaseczno.
Lokalizacja GPS: 52.030045, 21.055254