Szkoła demokracji

1343
Szkoła w Zalesiu Górnym wystartowała z unikatowym projektem
Szkoła w Zalesiu Górnym wystartowała z unikatowym projektem "Szkoła demokracji"

Szkoła w Zalesiu Górnym wystartowała z unikatowym projektem “Szkoła demokracji”. Zakłada on włączenie uczniów, nauczycieli i rodziców w współtworzenie środowiska szkolnego. Projekt ruszył 17 grudnia w czasie warsztatów z udziałem wszystkich tych grup.

Z inicjatywy Dyrektor Zespołu Szkół w Zalesiu Górnym, Pani mgr Marty Blauth, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej podjęła się organizacji pierwszych ogólnoszkolnych warsztatów. Przedstawiciele uczniów, grona pedagogicznego i rodziców spotkali się po raz pierwszy wspólnie, by otwarcie porozmawiać o szkole w gronie tych, którym najbardziej na niej zależy. Spotkanie dało możliwość zgłoszenia swoich uwag dotyczących funkcjonowania szkoły i docelowo wypracowania narzędzi do wdrożenia niezbędnych zmian.

Warsztaty wykorzystywały znaną w zarządzaniu metodę SWOT. Dzięki ankiecie opinii dla wszystkich zgłaszających się wybrano obszary, które wymagały przedyskutowania. Następnie każdy z nich oceniono pod kątem silnych i słabych stron, szans i zagrożeń. Trzecim krokiem było wybranie 3 obszarów, które ze względu na swoją wagę i uciążliwość powinny zostać poddane działaniom w pierwszej kolejności.

Długo pracowaliśmy nad formułą samych warsztatów. Do końca zastanawialiśmy się, czy łączenie w grupę dyskusyjną nauczycieli, rodziców i uczniów jest dobrym pomysłem. Okazało się, że takie połączenie nie tylko pomogło nam lepiej zrozumieć wzajemne potrzeby, ale też docenić wartość, jaką wnoszą do dyskusji reprezentanci każdej z grup.- podsumowała Magdalena Sułek-Domańska, przedstawicielka Rady Rodziców odpowiedzialna za organizację warsztatów. Jeden z trenerów prowadzących warsztaty dodał: Idea poprowadzenia warsztatów w łączonych grupach sprawdziła się nam w 100% . Różnorodność grupy pozwalała na dynamiczną wymianę zdań i spojrzenie z różnej perspektywy. Ten sposób pracy pozwolił nam opisać zarówno silne strony szkoły jak i miejsca gdzie widzimy możliwość zmian. Zebraliśmy pomysły, co do których podejmiemy dodatkowe działania. Z punktu osoby, która współprowadziła warsztaty uważam za bardzo cenny udział dzieci, ich pomysły na zmianę były nie tylko bardzo trafne lecz również poparte logicznymi argumentami. Trzeba również przyznać , że dyskusja była miejscami burzliwa co nie zmienia faktu, że zawsze merytoryczna.

W chwili obecnej trwa podsumowywanie wyników spotkania. Wyznaczone 3 grupy robocze będą pracowały nad m.in. zmniejszeniem kolejek na stołówce, zwiększeniem dostępności dzieci i rodziców do bezpłatnych zajęć czy szerszym udostępnieniem terenu wokół szkoły dla uczniów w systemie całorocznym.
Projekt “Szkoła demokracji” jest pomyślany jako narzędzie długoterminowe wypracowywania usprawnień, choć z pewnością każda ze stron liczy, że pierwsze wyniki będą widoczne jeszcze w tym roku.