Czysta Jeziorka – posprzątaj rzekę wraz z Krainą Jeziorki

479
rzeka Jeziorka - akcja sprzątania rzeki odbędzie się 17 kwietnia 2021
rzeka Jeziorka - akcja sprzątania rzeki odbędzie się 17 kwietnia 2021

17 kwietnia 2021 Kraina Jeziorki weźmie udział w ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka, w ramach której wolontariusze posprzątają rzekę Jeziorkę. Płynąca na terenie Piaseczna rzeka wymaga oczyszczenia i przygotowania jej do sezonu turystycznego. Akcja odbywać się będzie zgodnie z aktualnymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 i w ograniczonej do 20 liczbie wolontariuszy.

Akcja sprzątania rzeki Jeziorki odbędzie się 17 kwietnia i prowadzona będzie na 2 odcinkach: w ramach Krainy Jeziorki i wypożyczalni kajaków „kajakkajaki” na wysokości Głosków- Gołków oraz w Grójcu.

-Startujemy o godz. 12.00 z parkingu leśnego w Głoskowie (leśnictwo Bogatki) i kończymy po ok. 3 godzinach w Gołkowie przy młynie. Chcemy pokazać, że ważna jest dla nas troska o zasoby wodne, o przyrodę i lokalne piękne przyrodniczo miejsca, że warto to robić poprzez utrzymanie rzeki i jej okolic w czystości. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za otaczającą nas naturę, dlatego uwolnijmy naszą Jeziorkę od zalegających śmieci. Można do nas dołączyć. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt przez Facebook – wejdźcie na fanpejdż Krainy Jeziorki i napiszcie o chęci udziału w wiadomości prywatnej – mówi Robert Widz, wiceprezes Stowarzyszenia Kraina Jeziorki.

W akcję sprzątania rzeki Jeziorki zaangażowała się lokalna wypożyczalnia kajaków „kajakkajaki” (kajakkajaki.pl), organizująca spływy kajakowe po rzece Jeziorce, która wyposaży wolontariuszy w sprzęt pływający.

– Zależy nam, żeby nasza urokliwa rzeka Jeziorka była czysta i zadbana. Co roku czyścimy naszą rzekę, wyciągając z wody różne śmieci tj. butelki, opony samochodowe, worki foliowe czy porzucone buty i ubrania. Takie akcje mają na celu uświadomić ludziom, że warto dbać o ochronę środowiska, zabiegać o czystość i ład naszych okolicznych atrakcji turystycznych, przecież my tu mieszkamy i codziennie przebywamy – mówi Jacek Gajda, właściciel „kajakkajaki”. – To od nas zależy czy będziemy żyli w czystym i pięknym kraju. Warto się postarać – dodaje.

Wolontariusze dostaną worki na śmieci, rękawiczki i koszulki oraz poczęstunek w formie drożdżówki.

Nowe wytyczne związane z obostrzeniami COVID-19

Organizatorzy przypominają, że tegoroczna edycja odbywa się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Dlatego w związku z nowymi wytycznymi dotyczącymi kolejnych obostrzeń, które zostały ogłoszone 17 marca 2021 r., została ograniczona liczba wolontariuszy w akcjach lokalnych do 20 osób oraz został nałożony obowiązek surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych.

W przypadku zaleceń sanitarnych szefowie sztabów mają przypomnieć wolontariuszom o reżimie sanitarnym, stosowaniu maseczek oraz utrzymywaniu dystansu społecznego. Organizatorzy proszą o śledzenie komunikatów na stronie internetowej www.operacjarzeka.pl, które na bieżąco będą uwzględniać nowe wytyczne.

17 kwietnia to finał tej ogólnopolskiej inicjatywy. Tego dnia najwięcej sztabów zorganizuje porządkowanie swoich okolic, w tym nasz Krainy Jeziorki.

Natomiast podsumowanie całej akcji odbędzie się 29 sierpnia w Janowie Podlaskim.

Kraina Jeziorki

To ponad 400 km szlaków rowerowych leżących w dolinie rzeki Jeziorki. O krok od stolicy w kierunku południowym, na obszarze powiatu piaseczyńskiego, grójeckiego i gminy Mszczonów. Można tu nie tylko aktywnie (rowerem czy kajakiem), miło spędzić weekend, ale też przeżyć prawdziwą przygodę, wziąć udział w ciekawym wydarzeniu, obcować z prawdziwą naturą, zobaczyć wiele pięknych, zabytkowych i inspirujących miejsc, a na koniec też dobrze i zdrowo zjeść. Więcej informacji na stronie: www.kraina-jeziorki.pl lub na Facebooku: fanpejdż Krainy Jeziorki

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 55 ton śmieci. Druga edycji odbyła się jedynie częściowo ze względu na ogłoszenie sytuacji epidemicznej w naszym kraju związanej z koronawirusem. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali. „Operacja Czysta Rzeka”

WYDARZENIE NA FB – Dbajmy razem o Krainę Jeziorki