W ramach współpracy Gminy Piaseczno z Akademią Techniczno-Artystyczną w Warszawie, studenci kierunku architektura podjęli się w 2024 roku ambitnego zadania – opracowania koncepcji modernizacji dawnej szkoły Cecylii Plater-Zyberk, zlokalizowanej w sercu zabytkowego Parku Miejskiego w Piasecznie.
Projekty, powstałe pod opieką dr. hab. inż. arch. Janusza Marchwińskiego, prezentują świeże i kreatywne spojrzenie na potencjał tego historycznego miejsca. Młodzi architekci skupili się na adaptacji budynku do nowych funkcji publicznych – zgodnie z wizją przekształcenia go w centrum kultury i sztuki, będące jedną z kluczowych osi rozwoju miasta.
W studenckich koncepcjach założono, że przyszła funkcja obiektu zakłada stworzenie w jego przestrzeniach m.in. galerii sztuki, miejsc warsztatowych, przestrzeni wystawienniczych, a także zaplecza dla działań edukacyjnych i społecznych. W części podziemnej przewidziano magazyny do przechowywania rzeźb i muzealiów oraz parking. Szczególny nacisk położono na dostępność – architektura ma być przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami oraz naturalnie współgrać z otaczającą zielenią Parku Miejskiego.
Młodzi projektanci wzięli pod uwagę to, że modernizacja będzie respektować historyczny charakter budynku – zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi nie przewiduje się nadziemnej rozbudowy. Możliwa jest natomiast rozbudowa podziemna oraz adaptacja przylegających „oficyn” wschodnich, które docelowo zostaną połączone funkcjonalnie z dawną szkołą.
Inspiracją dla projektów studentów stały się uznane realizacje – m.in. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (rzezba-oronsko.pl) oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Lille (sophienguyenarchitects.com oraz pba.lille.fr) – łączące szacunek dla dziedzictwa z nowoczesną funkcjonalnością.
Wszystkie koncepcje projektowe zostały zaprezentowane podczas wernisażu wystawy „Piaseczno w szkicach i projektach”, który odbył się na terenie uczelni. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się nie tylko z planszami projektowymi, ale również z wykonanymi przez studentów makietami budynków. Więcej informacji i zdjęcia z wydarzenia dostępne są pod linkiem: akademiata.pl
Więcej informacji o uczelni: akademiata.pl
Skład studenckich zespołów projektowych:
1) Sierhei Bartasevich, Alekasander Tiepłow;
2) Aleksandra Młynarz, Aaleksander Placek;
3) Michał Kempiński, Jakub Saganowski;
4) Ewa Roszak-Glinicka, Piotr Kędziora;
5) Maria Mrozowska, Wiktoria Łada;
6) Dilnaza Ablikimova, Paulina Lewandowska;
7) Dorota Skurzewska, Monika Gańko;
8) Zuzanna Zonnenburg.
Zachęcamy do śledzenia dalszych etapów tego ważnego procesu – działania studentów to nie tylko ćwiczenie projektowe, ale realny wkład w rozwój i przyszłość przestrzeni publicznych Piaseczna.
Autor: Piotr Kalbarczyk