Osobliwości w kolejce

1499
Ilustracja. Wystawa Gablota osobliwości
Foto: Hubert Gieleciński

Od 10 sierpnia w Mobilnej Galerii Kolejowej prezentowana jest kolejna wystawa. Tym razem jest to instalacja artystyczna linorytów zatytułowana „Gablota osobliwości”. Można oglądać ją codziennie, do 31 sierpnia na stacji wąskotorówki w Piasecznie. Wieczorem i przez część nocy jest oświetlona.

Wystawa „Gablota osobliwości” – instalacja artystyczna Chêne Chêne mieści się w Mobilnej Galerii Kolejowej na Stacji Kolei Wąskotorowej Piaseczno, ul. Sienkiewicza 14.
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2021 r. Organizatorem jest Centrum Kultury w Piasecznie, zaś kuratorem Hubert Gieleciński.

– Gablota osobliwości to zbiór moich prac wykonanych z wykorzystaniem techniki linorytu. Małe formy graficzne, z których każda jest swoim własnym mikroświatem, każda osobnym przedstawieniem, tworzą swoistą gablotę osobliwości – opowiada młoda artystka ukrywająca się pod pseudonimem Chêne Chêne. – Zapraszają, aby się im przyjrzeć od każdej strony, zerknąć między nie, poszukać dziwnych stworzeń, niecodziennych połączeń a może zobaczyć coś pozornie znanego. Delikatnie obracające się formy zamknięte w przezroczystych ścianach wagonu sprawiają wrażenie jakby cały ten obiekt został wyjęty z jakiegoś tajemniczego gabinetu w starodawnej willi.
Są to odbitki, których matryce zostały stworzone w różnych odstępach czasu, a także koszula, którą zrobiłam dla siebie, zadrukowana ręcznie przeze mnie.
Linoryt jest techniką graficzną, która pozwala na stworzenie niemal nieskończonej ilości grafik z wykorzystaniem jednej matrycy. Bardzo lubię pracować w linorycie, ponieważ zawsze jest odrobinę niewiadomego przy tworzeniu matrycy. Materiał i narzędzia, których się używa, dają jedyny w swoim rodzaju efekt, pozwalający wyrażać myśli i pomysły w sposób zupełnie różny od mediów takich jak ołówek czy pędzel i farby – uzupełnia Chêne Chêne.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Mobilna Galeria Kolejowa

Mobilna Galeria Kolejowa to wagon towarowy z przełomu XIX i XX wieku, który jeździł po torach dawnej Kolei Grójeckiej, a dziś zamieniony w galerię na torach. Galerię o tyle nietypową, że nie wchodzimy do niej do środka, a eksponaty oglądamy stojąc na peronie i zaglądając przez przeszkolone ściany wagonu.
Wagon jest nietypowym rozwiązaniem, w którym eksponaty pojawiają się w przestrzeni miejskiej (kolejowej). Oglądać wystawę można spacerując, czy czekając na pociąg. Jednak w przeciwieństwie do typowych instalacji w przestrzeni miejskiej, tu eksponowane przedmioty chronione są przed działaniem warunków atmosferycznych. Ze względu na to, oraz oferowaną przez Mobilną Galerię przestrzeń, wystawa nie ogranicza się do typowych płaskich wydruków, a może zawierać przedmioty i bądź instalację wymagające przestrzeni trójwymiarowej.
Wagon można oglądać ze wszystkich stron, a dodatkową atrakcją jest fakt, że ekspozycja jest w nocy oświetlona, co daje niezwykły efekt wizualny.
Mobilna Galeria Kolejowa jest niezwykłym miejscem do prezentowania wystaw artystycznych jak i historycznych. Dzięki swojej nietuzinkowej formie przyciąga wzrok stając się ważnym miejscem na mapie Piaseczna
Wagon-platforma budowy rosyjskiej wyprodukowany na przełomie XIX/XX wieku, był jednym z wielu takich wagonów jakie, w wersji zarówno bez hamulca, jaki i z hamulcem, trafiły na Piaseczyńsko-Grójecką Kolej Wąskotorową po jej otwarciu w 1898 roku. Początkowo wykorzystywano je w zwykłej pracy handlowej, głównie do przewozu cegieł z okolicznych cegielni do Warszawy.
Wagon, który posłużył do zabudowy Mobilnej Galerii Kolejowej w latach 50. XX wieku przeszedł naprawę główną w piaseczyńskich warsztatach. Wtedy właśnie oryginale wózki wyposażone w koła szprychowe zastąpiono nowymi zestawami kołowymi. Następnie wagon przeznaczono do celów gospodarczych. Najprawdopodobniej wykorzystano go między innymi przy rozbiórce linii z Warszawy Południowej do Piaseczna, o czym świadczyć mogły charakterystyczne uszkodzenia ramy wagonu spowodowane przez wciągane na niego liną szyny. Pod koniec istnienia kolei wąskotorowej w strukturach PKP większość taboru wykorzystywanego w celach gospodarczych została odstawiona do zapasu długotrwałego na terenie zaplecza technicznego kolei w Piasecznie.
Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego gminy Piaseczno i pomysłu stworzenia Mobilnej Galerii Kolejowej wagon został odnowiony i zyskał nowe życie. Prace polegały na oczyszczeniu i naprawie ostoi wagonu. Elementy stalowe zostały zabezpieczone i pomalowane. Na platformie zabudowano lekką konstrukcję ekspozycyjną Została wykonana instalacja elektryczna i oświetlenie wnętrza. Wyremontowano również elementy jezdne wagonu. Tak przygotowany wagon ma możliwość przemieszczania się po szlaku Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej, choć przede wszystkim eksponowany jest na stacji Piaseczno Miasto.
Źródło: materiały prasowe Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej.