Piaseczno w centrum okupacyjnej piłki

1382
Piaseczno w centrum okupacyjnej piłki
Fragment przygotowywanego komiksu

Na początku 2019 roku oddamy w Państwa ręce komiks o udziale Piaseczna w podziemnych rozgrywkach piłkarskich w latach niemieckiej okupacji.

Komiks zatytułowany „Jeden do jednego” za pomocą nowoczesnego stylu przeniesie Państwa w tamte czasy i pozwoli poszerzyć swoją wiedzę o historii naszego miasta o ten mało znany epizod.

– Dlaczego taki tytuł? Ponieważ uważam, że tamci piłkarze byli równie ważnym ogniwem polskiej konspiracji co każdy inny działacz Polskiego Państwa Podziemnego – mówi Sebastian Sęk, twórca komiksu.

Tu przydałoby się słowo wstępu. Lata 1939–1945 to okres niewyobrażalnego wręcz cierpienia i udręki narodu polskiego. Jest to fakt bezsporny i niewymagający rozwinięcia. Niewiele osób jednak wie, że w tych trudnych dla wszystkich czasach nasz niezłomny duch objawiał się nie tylko w postaci zbrojnego oporu, tajnego nauczania czy organizowania pomocy dla miast poprzez kontrabandę. Nasi przedwojenni działacze piłkarscy również postanowili nie rezygnować z tego, co było dla nich najważniejsze – gry w piłkę.

Celem nadrzędnym niemieckiego okupanta było złamanie Polaków w każdy możliwy sposób, również poprzez odebranie im prawa do rozwoju fizycznego. Nie mogliśmy się organizować w żaden sposób – polityczny, wojskowy ani sportowy. Wszelka zorganizowana działalność sportowa była zakazana pod groźbą surowych kar, z karą śmierci włącznie.
Warszawscy działacze nic sobie z tego nie robili i już od 1940 roku prowadzili coraz bogatszą działalność sportową, a w szczególności piłkarską. Pierwszy warszawski turniej piłkarski rozegrano w maju 1940 roku na Polach Mokotowskich. Wygrała go drużyna Błysku, występująca w żółto-niebieskich strojach. I tak się zaczęło.

Już rok później, w Wigilię 1941 roku, powołano do życia konspiracyjny Warszawski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Był to związek, który miał odpowiadać za organizowanie rozgrywek futbolowych o mistrzostwo Warszawy. Znane były drużyny, rozpisywane były pary w poszczególnych kolejkach, przypisywano boiska oraz zawodowych sędziów. Jednym słowem – były to regularne rozgrywki, tyle że w warunkach pełnej konspiracji.
Tylko dlaczego miałoby to interesować mieszkańców Piaseczna? Dlatego, że wśród członków założycieli WOZPN był Tomasz Jaroszyński – osoba, która zasługuje na wydobycie
z zapomnienia – piaseczyński restaurator i właściciel drużyny KS Piaseczno, zwanej tylko Piasecznem. – To właśnie wokół jego osoby postanowiłem zbudować fabułę komiksu – mówi Sebastian Sęk. – Mimo że KS Piaseczno przed wojną było w najlepszym wypadku mało znaczące, to wojna paradoksalnie tchnęła w tę drużynę nowe życie, za sprawą Jaroszyńskiego właśnie. Zwietrzył on szansę wypromowania jej w konspiracyjnych rozgrywkach.

Nie to jednak było jego największym sukcesem. Tym okazało się zorganizowanie w 1942 roku meczów z reprezentacją Krakowa. Zaproszona drużyna, występująca w żółto-czerwonych strojach KS Zwierzyniecki, składała się z zawodników czołowych krakowskich klubów.

W tym miejscu na dobre zaczyna się akcja naszego komiksu. Opowie on o tym, jak doszło do tych meczów – z Piasecznem i Gołkowem (tak, była taka drużyna!) w sierpniu 1942, a następnie o tym, jak doszło do rozegrania największego konspiracyjnego meczu Warszawa – Kraków w 1943 roku i dlaczego został on rozegrany w Piasecznie. Z komiksu dowiecie się Państwo również, jak zakończył się dla Piaseczna sezon 1943. Podpowiem tylko, że zanim klub z Piaseczna otarł się o Ekstraklasę w sezonie 1994/1995, miał miejsce rok ’43…
Twórcami komiksu są Sebastian Sęk (pomysł, badania historyczne, scenariusz i storyboardy) oraz Maciej Zadrąg (wykonanie czarno białych plansz komiksowych).

Sebastian Sęk jest mieszkańcem Piaseczna, pasjonatem historii, nauczycielem języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym. W szkole tej zorganizował Izbę Pamięci z historycznymi pamiątkami z naszej okolicy i jest jej kustoszem. Dwa lata temu wydał własnym nakładem powieść o Piasecznie okresu okupacji niemieckiej, pt. „Gra o honor”. – W tym celu stworzyłem wydawnictwo SEBLING, które również realizuje projekt komiksu „Jeden do jednego”. Moja działalność wydawnicza ma na celu promować historię naszego wspaniałego miasta – mówi Sebastian Sęk. – Było dla mnie istotne, żeby ten projekt tworzyli ludzie stąd, czujący związek z naszą okolicą, dlatego do współpracy przy rysunkach zaprosiłem Macieja.

Maciej Zadrąg jest mieszkańcem piaseczyńskiej ziemi od najmłodszych lat. Również jest pracownikiem szkoły w Zalesiu Górnym, gdzie zaszczepia w młodzieży miłość do sztuki. Uczy też plastyki w Centrum Kultury w Piasecznie. Maciek wydał z pomocą gminy Piaseczno album linorytów pt. „Ulicami Zalesia”.

Komiks powstaje dzięki wsparciu gminy Piaseczno. – Planujemy wydać go w 2019 roku, w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej – – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Pan Sebastian ma już kolejne pomysły na historyczne komiksy dotyczące historii naszej gminy.