Ilustracja. Pieniądze z ZUS. foto Shutterstock
foto Shutterstock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tak zwaną czternastkę ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

ZUS otrzymał informację, że do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika instytucji i oferowała pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych. Emerytka odmówiła, tłumacząc, że sprawami urzędowymi zajmuje się córka, która teraz jest w pracy. Uniknęła w ten sposób wyłudzenia danych.

Zakład przypomina, że jego pracownicy nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku z prostego powodu: tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem. Żaden wniosek nie będzie więc potrzebny.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również powiadomić policję.

ZUS z urzędu przeliczy przyznane w tym roku czerwcowe emerytury. Lada chwila emeryci, których dotyczy zmiana prawa, dostaną emeryturę wraz z wyrównaniem liczonym od czerwca tego roku. ZUS przypomina, że osoby te nie będą musiały składać żadnego wniosku.

„Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Zakład będzie dokonywał wypłat świadczeń wraz z wyrównaniem od czerwca br. w październikowych terminach. Wypłata za październik 2021 r. będzie realizowana już w nowej wysokości” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezydent w połowie sierpnia podpisał ustawę, która rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych. Zmiany oznaczają m.in., że emerytura w czerwcu będzie wyliczana na takich zasadach jak w maju – o ile będzie korzystniejsza.

Według szacunków mazowieckiego ZUS z nowych przepisów skorzysta w województwie ponad 3250 osób. Ustawa zmienia jednak zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 r. i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy).

Zgodnie z ustawą osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku, świadczenia te zostaną przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian – w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury.

Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r.

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu.

Źródło: zus.pl