Jak ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem?

2904

Jak ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem?

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa i wywoływanej przez niego choroby Covid-19 na całym świecie. W związku z tym eksperci podpowiadają, jak każdy z nas może zmniejszyć ryzyko zakażenia, a także jego ewentualne skutki.

Epidemia wywołana przez nowego koronawirusa z Wuhan, którego fachowa nazwa to SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV), zatacza coraz szersze kręgi. Liczba zakażonych osób, a także liczba zgonów spowodowanych przez ten patogen cały czas rośnie (w ciągu zaledwie trzech miesięcy wirus dotarł już do ponad 100 krajów świata, w tym również do Polski).

W związku z dużym ryzykiem dalszego rozprzestrzeniania się nowego wirusa eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń.

Co robić, żeby uniknąć zakażenia koronawirusami

  • Często myj ręce używając mydła i bieżącej wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów lub innych preparatów odkażających na bazie alkoholu (które zawierają go co najmniej 60 proc.). Dokładne mycie rąk, trwające do najmniej 20 sekund, zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Podczas kaszlu lub kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem albo chusteczką, po czym natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i innych zarazków. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz później zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
  • Unikaj dotykania niemytymi rękami oczu, nosa i ust. W ten sposób możesz przenieść wirusa ze skażonych powierzchni, przedmiotów lub innych osób na siebie i ułatwić mu wniknięcie do organizmu.
  • Staraj się zachować bezpieczną odległość od innych osób, zwłaszcza tych, które kaszlą, kichają i mają gorączkę (co najmniej 1 metr dystansu). W miarę możliwości warto unikać dużych skupisk ludzi, zwłaszcza zatłoczonych pomieszczeń zamkniętych, imprez masowych, a także podróży do miejsc / krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

“Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca obecnie podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu” – czytamy w opublikowanym pod koniec lutego komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).

Jednak ostrożność warto zachować także wybierając się w podróż do wielu innych krajów. Których konkretnie? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć m.in. na specjalnej stronie internetowej stworzonej przez amerykański Johns Hopkins University. Są na niej publikowane aktualne dane na temat lokalizacji wszystkich potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-Cov-2 na świecie (m.in. w formie interaktywnej mapy). Można tam znaleźć także wiele innych przydatnych informacji i statystyk dotyczących tej epidemii.

Państwowa Inspekcja Sanitarna apeluje, aby w ramach profilaktyki szczególną opieką otoczyć osoby starsze oraz inne osoby o obniżonej odporności (np. poprzez pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, etc.).

Jak się chronić przed zakażeniem koronawirusami?

Uwaga! Eksperci nie zalecają powszechnego stosowania maseczek ochronnych na twarz przez ludzi zdrowych w ramach zapobiegania infekcji – z uwagi na fakt, że nie gwarantują one wystarczająco skutecznej ochrony przed zakażeniem, a także dlatego, że jeśli są niewłaściwie stosowane, to mogą przynieść więcej szkody niż pożytku!

“Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2” – czytamy w zaleceniach na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Gdzie szukać pomocy w razie podejrzenia infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2

Jeśli wróciłeś z regionu gdzie występuje nowy koronawirus i zauważyłeś u siebie niepokojące objawy (m.in. gorączka, kaszel, duszności) lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, to niezwłocznie powiadom o tym telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną (tzw. sanepid) lub zgłoś się do najbliższego szpitalnego oddziału obserwacyjno-zakaźnego:

źródło: zdrowie.pap.pl