Gmina złożyła uwagi do koncepcji rozbudowy torów aglomeracyjnych

1396
stacja PKP Piaseczno. Na zdjęciu perony, tory, kliku pasażerów.
foto Łukasz Wyleziński

Uwagi Gminy Piaseczno do wstępnego projektu rozbudowy torów aglomeracyjnych do Zalesia Górnego oraz Konstancina-Jeziorny zostały przekazane do firmy BBF Sp. z o.o., która opracowuje koncepcję na zlecenie PKP PLK.

Spotkanie projektantów z mieszkańcami Piaseczna odbyło się 6 czerwca 2023 r. Swoje uwagi do zaprezentowanych materiałów mieszkańcy zgłaszali na spotkaniu, mogli również przesłać je drogą mailową w ciągu 7 dni po spotkaniu. Swoje uwagi do koncepcji rozbudowy torów obu linii biegnących przez teren gminy Piaseczno przedstawiciele urzędu zgłaszali już wcześniej, ale nie wszystkie zostały uwzględnione w wyłożonych do konsultacji społecznych projektach. Po analizie przedstawionego materiału Gmina Piaseczno przekazała swoje uwagi na piśmie do firmy BBF Sp. z o.o., która na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. opracowuje dokumentację przedprojektową dla Projektu “Dobudowa torów aglomeracyjnych na odcinku Warszawa Al. Jerozolimskie – Piaseczno wraz z połączeniem do Konstancina-Jeziorny – opracowanie studium wykonalności”.

Uwagi dotyczą obu linii kolejowych

W przypadku linii LK8 wnioskujemy m.in. o utrzymanie połączenia drogowego ulicy Orężnej z ul. Jana Pawła II, utworzenie dodatkowych przejść tunelowych w Zalesiu Górnym oraz kładki w Piasecznie, rozważenie możliwości przykrycia torów nad peronami stacji w Piasecznie w celu utworzenia centrum przesiadkowego oraz parkingu P&R. Dla tzw. trasy siekierkowskiej, czyli linii LK937 z Nowej Iwicznej do Konstancina-Jeziorny wnioskujemy m.in. o lepsze skomunikowanie przystanków Mleczarska, Energetyczna oraz Śniadeckich. Gmina przekazała projektantom również dokumentację dotyczącą dróg projektowanych przez Piaseczno w sąsiedztwie torów wnioskując o ich uwzględnienie przy opracowywaniu ostatecznej koncepcji.

Potrzebna infrastruktura towarzysząca

Zwróciliśmy również uwagę na to, że wraz z infrastrukturą kolejową powinna pojawić się infrastruktura drogowa, która zapewni obsługę pasażerów przy wykorzystaniu transportu publicznego, ciągów pieszych i rowerowych, drogowych ze strefą Kiss&Ride oraz parkingów Park&Ride.

– Niedopuszczalne jest wykonanie przebudowy torów kolejowych i przystanków bez tej infrastruktury i pozostawienie tego problemu samorządom. Tym bardziej, że najczęściej w otoczeniu torów są tereny, które są własnością PKP i uzyskanie tych terenów przez samorząd z przeznaczeniem na obsługę pasażerów jest procesem trudnym, skomplikowanym, czasochłonnym a czasem wręcz niemożliwym. Okolice przystanku Zalesie Górne, gdzie pasażerowie dochodzą do peronów po błocie z dzikich parkingów, gdzie nie ma gdzie zostawić rowerów i nie ma miejsce na strefę Kiss&Ride, są dowodem takich patologicznych sytuacji -zaznaczył burmistrz Daniel Putkiewicz w piśmie skierowanym do BFF Sp. z o.o. i zadeklarował w imieniu Gminy Piaseczno przejęcie takiej nie-kolejowej infrastruktury po jej wybudowaniu w celu dalszego utrzymania.

Z całą treścią pisma można zapoznać się poniżej.

Wersja PDF do pobrania: Uwagi do studium wykonalności rozbudowy torów aglomeracyjnych (465 KB)