Kwiecień Miesiąc Pamięci Narodowej Piaseczno 2024
Kwiecień Miesiąc Pamięci Narodowej Piaseczno 2024

W kwietniu obchodzimy Miesiąc Pamięci Narodowej. 18 kwietnia 2024 roku o godz. 11.00 przy Pomniku Katyńskim na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie, przedstawiciele władz samorządowych Miasta i Gminy Piaseczno oraz Powiatu Piaseczyńskiego, w imieniu mieszkańców złożą hołd pamięci poległym w walce o wolność Ojczyzny. Odbędzie się również liturgia słowa w oprawie Chóru Lira z udziałem pocztów sztandarowych.

Po oficjalnej uroczystości zapraszamy o godz. 12.00 na spotkanie z Bogdanem Bartnikowskim (byłym więźniem KL Auschwi-Birkenau). Miejsce: Dom Kultury, ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Wstęp wolny.

Organizatorzy wydarzenia patriotycznego: Starostwo Powiatowe w Piasecznie, Gmina Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie, Parafia św. Anny w Piasecznie, Oddział Akcji Katolickiej w Piasecznie, Związek Żołnierzy NSZ Koło im. por. Antka, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych ZKRPiBWP, ZHP Hufiec Piaseczno im. Bohaterów Pokoju.

Plakat wydarzenia Miesiąc Pamięci Narodowej Piaseczno 2024
Kwiecień Miesiąc Pamięci Narodowej Piaseczno 2024

Bogdan Bartnikowski, ps. „Mały” urodził się 24 stycznia 1932 r. w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego Bogdan Bartnikowski był łącznikiem w obwodzie Ochota Armii Krajowej. Po opanowaniu dzielnicy Ochota, gdzie mieszkał, wraz z matką został przymusowo wysiedlony i skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie, Dulag 121, skąd 12 sierpnia 1944 r. zostali obydwoje wywiezieni do KL Auschwitz-Birkenau. W obozie został zarejestrowany jako więzień 1902731. Przebywał w Birkenau: najpierw w bloku dziecięcym obozu kobiecego, następnie w sektorze A obozu męskiego, gdzie byli więzieni chłopcy z Warszawy. W styczniu 1945 r. został razem z matką wywieziony do Blankenburga (komando robocze obozu Sachsenhausen), gdzie do 22 kwietnia 1945 r. pracował przy odgruzowaniu Berlina. Po wyzwoleniu, w kwietniu 1945 r. powrócił wraz z matką do Warszawy. Przerwaną naukę kontynuował w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. W roku 1952 zaczął naukę w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie, do początku lat 50. działał również w harcerstwie. Będąc zawodowym wojskowym, do roku 1968 służył jako pilot–instruktor, następnie został zatrudniony w prasie wojskowej.

Bogdan Bartnikowski fot Mateusz Opasinski
Bogdan Bartnikowski, foto Mateusz Opasiński

Po odbyciu służby wojskowej pracował jako dziennikarz. Bogdan Bartnikowski, mając w pamięci przeżycia z okresu okupacji i uwięzienia w obozach koncentracyjnych, napisał i wydał książki o losach polskich dzieci w latach wojny między innymi: zbiór opowiadań „Dzieciństwo w pasiakach”, powieści „Daleka droga”, „Powrót nad Wisłę”, „Dni długie jak lata”. Zaangażowany w działalność kombatancką. Uczestnik prelekcji i spotkań dotyczących historii II wojny światowej. Był członkiem zarządu Stowarzyszenia Więźniów Byłych Dzieci Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, jest członkiem Mazowiecko-Podlaskiego Stowarzyszenia Pomocy Byłym Więźniom Politycznym Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, Gett i Więzień Gestapo; Związku Powstańców Warszawskich. Został Odznaczony Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.